27 Декември, 2025

ЕС и Азербайджан активизират газовия диалог

ЕС и Азербайджан активизират газовия диалог

Обсъждат се възможностите за допълнителни доставки на газ за съюза

ЕС и Азербайджан активизират диалога за увеличаване на газовите доставки за общността, заяви в петък еврокомисарката по енергетика Кадри Симсън след разговорите в Баку с азербайджанския президент Илхам Алиев. "Двустранна среща с президента на Азербайджан Илхам Алиев. Засилване на диалога за увеличаване на доставките на газ и сътрудничество в областта на възобновяемата енергия и прехода към чиста енергия", написа тя в Twitter, цитирана от медиите.

Според нея преговорите в Баку са се превърнали в "добра възможност за обсъждане на партньорството на страните и начините за напредък в енергийния сектор". „Искам също така да благодаря на Азербайджан за усилията им да увеличат доставките на газ за ЕС през Южния газов коридор. Азербайджан направи крачка напред, потвърждавайки своята надеждност и отлично партньорство“, добави тя.

Кадри Симсън прави две поредни посещения в Азербайджан и САЩ, за да обсъди допълнителни доставки на газ за ЕС. Миналата седмица Еврокомисията обяви, че е засилила усилията си да обсъди разширяването на доставките на втечнен природен газ със страните партньори поради страх от прекъсване на руските доставки за Европа. ЕС се опасява, че този вариант е възможен с въвеждането на нови санкции срещу Русия, които Брюксел подготвя в случай на война в Украйна. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Имаме своите червени линии

Зеленски: Имаме своите червени линии

Той отбеляза, че днес, на път за Флорида, докато се намира в Канада, ще проведе разговори с европейски лидери, чиято подкрепа е важна за Украйна

Зеленски: Русия отговори на предложенията за мир с „Кинжали“ и „Шахеди“

Зеленски: Русия отговори на предложенията за мир с „Кинжали“ и „Шахеди“

"Това е истинското отношение на Путин и неговото обкръжение. Те не искат да приключат войната и се опитват да използват всяка възможност, за да нанесат повече болка на Украйна"

Варварският ракетен обстрел по Киев демонстрира "мирните планове" на Кремъл

Варварският ракетен обстрел по Киев демонстрира "мирните планове" на Кремъл

Въздушна тревога продължи няколко часа след силни нощни експлозии, някои от които бяха придружени от ярки проблясъци, които оцветиха небето в оранжево