ЕС осъди решението на Сърбия да провежда редовни външнополитически консултации с Русия. Съюзът заяви, че този ход повдига "сериозни съмнения" в момент, когато Брюксел е казал на кандидатите за членство да не продължават обичайните си отношения с Москва.
БГНЕС припомня, че руският външен министър Сергей Лавров и сръбският му колега Никола Селакович подписаха споразумение за взаимни „консултации“.
Селакович заяви, че планът предвижда консултации по двустранни и многостранни дейности, въпреки че в него няма нищо за политиките в областта на сигурността. Сръбската опозиция разкритикуваха документа, съобщи Ройтерс.
Говорителят по външната политика на ЕС Петер Стано отбеляза, че новият руско-сръбски консултативен документ е бил подписан само няколко дни след като Москва обяви мобилизация и започна да организира референдуми за анексиране на завладените от нея територии.
Споразумението между Сърбия и Русия е "много ясен знак за намерението им да укрепят връзките си", каза Стано. "И това поражда сериозни съмнения".
ЕС е бил много ясен с държавите, които искат да се присъединят, че отношенията с Русия при сегашните обстоятелства не могат да бъдат както обикновено, каза той. Сърбия е обявила присъединяването си към ЕС за стратегически приоритет, което предполага "привеждане в съответствие с европейските политики, включително по външнополитически въпроси", добави той.
"Приемаме този въпрос много сериозно и го следим", каза той. /БГНЕС
Свят
ЕС: Имаме сериозни съмнения във връзка с консултациите между Сърбия и Русия
Автор: Димитър Иванов


Коментари (0)