6 Декември, 2025

ЕС иска да съживи двустранните си отношения с Турция

ЕС иска да съживи двустранните си отношения с Турция

„ЕС се ангажира активно със съживяването на двустранните си отношения с Турция“.

Това заяви еврокомисарят по разширяването Оливър Вархей, предаде Анадолската агенция.

Изявлението му дойде по време на интерпарламентарна конференция за Общата външна политика и политика на сигурност (ОВППС) и Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) в Будапеща.

Вархей отбеляза, че е имал продуктивен диалог с турския външен министър Хакан Фидан по време на срещата им в края на август. Еврокомисарят изрази надежда за допълнителни разговори на високо ниво, постепенно възстановяване на участието в Европейската инвестиционна банка и подновяване на дискусията относно мандата за модернизация на митническия съюз ЕС-Турция.

„Надявам се, че всичко това ще стане реалност в близкото бъдеще“, добави Вархей.

Преговорите за членство в ЕС на Анкара започнаха през 2005 г., но влязоха в патова ситуация след 2007 г. заради кипърския проблем и противопоставянето на турското присъединяване от страна на няколко държави членки.

Вархей определи политиката по разширяването на ЕС като „основен приоритет“ за блока. Той твърди, че разширяването се е превърнало в „неизбежно“, защото няма мир, просперитет, сигурност в Европа без разширяване.

„Вече въпросът не е дали ще имаме разширяване. Въпросът е кога ще имаме разширяване“, добави той, припомняйки, че през 2019 г. в началото на мандата на комисията, е имало 5 страни кандидати за членство, а сега те са 10./ БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

До края на 2025 г. Европейската комисия ще представи своя план за подобряване на съвместимостта на енергийните мрежи на страните от Европейския съюз.

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

По-рано терористичната организация "Хамас" заяви, че няма да се разоръжи, макар че това е едно от условията на примирието.

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Неговата платформа Х беше глобена от ЕК, тъй като нарушава закона за цифровите услуги на Европейския съюз (DSA) в области, свързани с осигуряването на прозрачност на рекламите и достъпа на изследователите до отворени данни и информация.