6 Декември, 2025

ЕС иска провеждането на нови избори в Беларус

ЕС иска провеждането на нови избори в Беларус

Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел призова за провеждането на нови избори в Беларус под надзора на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), съобщава европейската редакция на Politico, цитирана от Агенция "Фокус".

„Най-доброто решение би било да се повтори гласуването под контрола на ОССЕ“, цитира изданието становището на Борел, изложено за френския вестник Journal du Dimanche.

„Междувременно не можем просто да изразяваме притесненията си; трябва да санкционираме виновните, ако ЕС иска да бъде последователен“, предупреди испанският политик.

Френският президент Еманюел Макрон заяви в петък, че е получил обещанието на руския президент Владимир Путин, за да убеди Александър Лукашенко да приеме посредничеството на ОССЕ.

Лидерите на ЕС осъдиха резултатите от изборите в Беларус. Лукашенко, който е президент на страната от 1994 г. насам, твърди, че е спечелил 80% от гласовете. Това предизвика масови протести в Беларус, потушени от силите за сигурност. Опозиционният лидер Светлана Тихановская официално спечели 10% от гласовете, но нейните поддръжници твърдят, че в действителност тя е победила Лукашенко.

Лидерите на ЕС също се съгласиха да наложат санкции на редица лица, отговорни за насилието срещу протестиращи в бившата съветска република.

В петък Борел повтори линията, че ЕС не признава резултата от изборите. В своя материал за Journal du Dimanche той добави, че Москва „възнамерява да попречи на европейците да окажат помощ на гражданското общество, което се разбунтува срещу фалшивите президентски избори".
Сподели:

Коментари (0)

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

"Няма нищо по-малко патриотично от самообявилите се за патриоти и суверенисти в Европа, които разкъсват европейското единство, докато търсят колаборация с Русия."

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

„Няма да се преместим нито милиметър, до момента, докато не се спази последната буква и последният препинателен знак на споразуменията и на международното право, и това, което принадлежи на македонците от другата страна на границата в Пиринска Македония."

Украинската армия порази Рязанската рафинерия в Русия и завод за гилзи в окупираната територия

Украинската армия порази Рязанската рафинерия в Русия и завод за гилзи в окупираната територия

Украински дронове поразиха през тази година най-малко 17 петролни рафинерии.