28 Март, 2026

ЕС наложи глоби на 8 японски компании за картел при електронните компоненти

ЕС наложи глоби на 8 японски компании за картел при електронните компоненти

Парите, които ще трябва да платят, са 312 млн. долара

Европейският съюз глоби осем японски компании с общо 312 милиона долара за сговор на пазара на електронни компоненти, действал 14 години, предаде "Асошиейтед прес", цитирана от БТА.

Еврокомисарят за защита на конкуренцията Маргрете Вестагер съобщи вчера, че осемте компании са си сътрудничили, за да получат възможно най-голяма печалба за сметка на потребителите на пазара на кондензатори, които са широко използвани при електронните уреди. Те съхраняват електричество, но за разлика от батериите не могат да се използват за захранване на уреди.

Девета компания, "Санио електроник" (Sanyo Electronic), не е наказана, тъй като е разкрила картела пред европейските служби. Осемте компании са "Елна" (Elna), "Хитачи кемикъл" (Hitachi Chemical), "Холи стоун" (Holy Stone), "Мацуо" (Matsuo), "НЕК Токин" (NEC Tokin), "Ничикон" (Nichicon), "Нипон кеми-кон" (Nippon Chemi-con), "Рубикон" (Rubycon).

До 2012 г. компаниите са обменяли конфиденциална информация за търговията и доставките, за да избегнат ценова конкуренция, която би могла да е изгодна за потребителите, посочва ЕС.
Сподели:

Коментари (0)

Майкъл Наки: Ситуацията в Русия е предреволюционна

Майкъл Наки: Ситуацията в Русия е предреволюционна

Z-активистите се оплакват от измама и корупция, които унищожават руската армия отвътре

Над 20 000 души са дарили средства за следовател, който разкри "Орбангейт"

Над 20 000 души са дарили средства за следовател, който разкри "Орбангейт"

Скандалът „Орбангейт“ разтърси Унгария седмици преди изборите, след като бивш следовател разкри предполагаема тайна операция срещу опозицията. Над 20 000 души дариха средства в негова подкрепа, а случаят предизвика силен обществен и политически отзвук.

Иран твърди, че е ударил украински склад за системи за противодействие на дронове в ОАЕ

Иран твърди, че е ударил украински склад за системи за противодействие на дронове в ОАЕ

По-рано днес украинският президент Володимир Зеленски каза по време на неочаквано посещение в ОАЕ, че двете страни са се споразумели да си сътрудничат в областта на отбраната