18 Май, 2026

ЕС наложи санкции на двама от лидерите на „Хамас“

ЕС наложи санкции на двама от лидерите на „Хамас“

Очакват се още санкции срещу терористите

Европейският съюз наложи санкции на двама високопоставени представители на военното крило на палестинското ислямистко движение "Хамас", предаде Дарик с позоваване на Франс прес.

Съветът на ЕС съобщи, че в черния списък са добавени Мохамед Дейф и Маруан Иса от ивицата Газа. Санкциите включват замразяване на евентуалните активи на двамата под юрисдикцията на Европейския съюз и забрана на тяхното финансиране.

Решението е част от отговора на ЕС "на заплахата, която представляват "Хамас" и неговите брутални и безразборни терористични атаки, извършени в Израел на 7 октомври 2023 г.", се подчертава в комюникето.

Мохамед Дейф е описан като главния командир на военното крило на палестинското ислямистко движение, а Маруан Иса - като негов заместник. Двамата са на по 58 години. 

Имената им бяха добавени в санкционния списък, който ЕС започна да съставя през 2001 г. след атентатите на 11 септември в Съединените щати и редовно актуализира. "Хамас" като организация вече е част от него, отбелязва АФП.

Палестинското ислямистко движение е обявено за терористична група от Европейски съюз, както и от Съединените щати, Канада и Израел.

Очаква се ЕС да наложи нови санкции срещу "Хамас" през следващите седмици, заяви пожелал европейски анонимност представител, цитиран от Ройтерс.

Сподели:

Коментари (0)

Мерц към Радев: Цяла Европа припява "Бангаранга"

Мерц към Радев: Цяла Европа припява "Бангаранга"

„Чувстваме се поласкани и се радваме, че избрахте Германия за първото си посещение“

Според Вучич "Сърбия уважава Черна гора" но не и "политики срещу сръбския народ"

Според Вучич "Сърбия уважава Черна гора" но не и "политики срещу сръбския народ"

Вучич заяви, че би „се срамувал от себе си и народа си“, ако присъства на „тържественото отбелязване на отделянето на Черна гора от Сърбия“

ДБ намира за правилни мерките на Гълъб Донев - но недостатъчни

ДБ намира за правилни мерките на Гълъб Донев - но недостатъчни

"Настояваме бюджетният дефицит да бъде ограничен до 3% още през 2026 г. и да е най-много до 2,5% за 2027 г."