22 Декември, 2025

ЕС: Нарастващата употреба на "райски газ" буди тревога

ЕС: Нарастващата употреба на "райски газ" буди тревога

Той е лесно достъпен и евтин

В Европа употребата на "райски газ" за развлечение буди все повече тревога, заяви директорът на Агенцията по лекарствата на Европейския съюз (EMCDDA) Алексис Гусдел., като подчерта риска от отравяния, изгаряния и увреждане на нервната система.

"Увеличаването на употребата на диазотен оксид за развлечение в някои части на Европа е причина за безпокойство", посочи директорът на EMCDDA.

"Съществува общо схващане сред потребителите, че вдишването на диазотен оксид е безопасно. Въпреки това виждаме, че по-честата или по-интензивна употреба на газа увеличава риска от сериозни вреди." - констатира той.

Диазотният оксид има различни легитимни медицински, промишлени, търговски и научни функции.

Той се използва като хранителна добавка и като анестетик.

През последните години той става все по-популярен и като релаксиращо средство, което оставя у потребителя усещане за еуфория, заяви Агенцията на ЕС по лекарствата.

Това се дължи на факта, че е лесно достъпен, евтин и като цяло се възприема като "относително безопасен наркотик".

"Развита е печеливша и разширяваща се верига за доставки, като специализирани интернет магазини директно рекламират газа за развлекателна употреба или го предлагат под претекст, че се използва за приготвяне на бита сметана", се казва в проучването.

Тежката и честа употреба на газа е довела до "малко, но значително увеличение" на отравянията и други здравословни проблеми от 2017 г. насам.

Те варират от увреждане на нервната система (невротоксичност), тъй като азотният оксид необратимо дезактивира витамин В12 в организма, тежки измръзвания от излагане на ледения газ и белодробни увреждания, причинени от освобождаването на газа под високо налягане от по-големи бутилки.

В доклада се посочва, че в Нидерландия също така се наблюдава значително увеличение на броя на автомобилните катастрофи, в които участват употребяващи този газ.

"Затова е важно да се избегне нормализирането и неволното насърчаване на употребата му", подчерта Гусдел. /БГНЕС, АФП

Сподели:

Коментари (0)

Нова Зеландия сключи споразумение за свободна търговия с Индия

Нова Зеландия сключи споразумение за свободна търговия с Индия

„Това уникално споразумение, което се сключва веднъж в поколение, създава възможности, каквито новозеландските износители никога не са имали в Индия“, подчерта новозеландският министър на търговията и инвестициите

В Москва се взриви автомобил с руски генерал

В Москва се взриви автомобил с руски генерал

Ройтерс съобщи, че руски генерал е бил убит, като колата му е взривена в Москва в понеделник, по данни на руската разследваща комисия

 Албания за срещата на върха ЕС-Западни Балкани: Страната да отвори всички преговорни глави

Албания за срещата на върха ЕС-Западни Балкани: Страната да отвори всички преговорни глави

Премиерът обяви важността на отварянето на преговорните глави, като призова Европейската комисия и лидерите на държавите членки да спазват споразумението за завършване на преговорите до 2027 г.