5 Февруари, 2026

ЕС обмисля да лиши Унгария от право на глас за помощта за Украйна

ЕС обмисля да лиши Унгария от право на глас за помощта за Украйна

Виктор Орбан

Основание затова е чл.7 от Договора за ЕС от 2007 година, въпреки че не всички членове в съюза споделят тази идея

Държавите членки на Европейския съюз обмислят дали да лишат Унгария от правото ѝ на глас, за да сключат споразумение за отпускане на средства за Украйна. Това разкриха европейски дипломати, цитирани от "Файненшъл таймс".

Според служителите ЕС може да приложи член 7 от Договора за Европейския съюз от 2007 г., който позволява лишаване на дадена държава от правото ѝ на глас поради нарушение на европейското законодателство. Този процес може да бъде блокиран от всяка друга страна членка на ЕС. Отбелязва се обаче, че след последните избори в Полша "Унгария вече няма сигурен защитник" в ЕС.

Въпреки това някои членове на Съюза остават с резерви към идеята за налагане на ограничения на Будапеща. Вместо това те възнамеряват да покажат на унгарския премиер Виктор Орбан "пълната цена" от изолирането на страната в рамките на ЕС, така че да го принудят да промени решението си относно отпускането на средства за Украйна.

В случай че този подход се провали, останалите 26 страни членки на ЕС биха могли да сключат споразумение сами, въпреки че "това ще отнеме време и ще предложи само краткосрочно решение".

"Възможно е Унгария да създаде повече проблеми. Може би Унгария ще ни принуди да използваме някои различни инструменти. Но в крайна сметка Унгария не може да ни спре да предоставим пари на Украйна", подчерта високопоставен служител на ЕС, присъстващ на срещата.

На 15 декември Орбан заяви, че Будапеща не възнамерява да подкрепи идеята за финансова помощ на Украйна от бюджета на ЕС. Той потвърди, че на срещата на върха на ЕС в Брюксел е блокирал поправка в бюджета на блока, която предвижда отпускането на 50 милиарда евро на Украйна в периода 2024-2027 г.
Сподели:

Коментари (0)

Въпросът за сръбския език клати властта в Черна гора

Въпросът за сръбския език клати властта в Черна гора

ДНП настоява за конституционни промени, които да определят сръбския език като официален, както и за приемане на закон за гражданството, позволяващ двойно гражданство без право на глас за хората, които живеят в Сърбия, но са с произход от Черна гора.

Ванс: Тръмп ясно заяви на Путин, че няма право да атакува Украйна

Ванс: Тръмп ясно заяви на Путин, че няма право да атакува Украйна

"Ключовата разлика в подхода на Тръмп е готовността да разговаря с всеки, което е инструмент за прекратяване на конфликти“, отбеляза вицепрезидентът на САЩ

Мелания Тръмп: Преговаряме с екипа на Путин за връщането на още украински деца

Мелания Тръмп: Преговаряме с екипа на Путин за връщането на още украински деца

Още 7 деца са върнати през декември. Украйна обвинява Русия, че е отвлякла най-малко 19 000 украински деца и ги е откарала на своя територия или в окупираните от нея територии без съгласието на техните семейства или настойници