11 Април, 2026

ЕС осъди изборите в Русия, проведени чрез репресии и сплашване

ЕС осъди изборите в Русия, проведени чрез репресии и сплашване

Жозеп Борел

Преизбирането на Владимир Путин за президент на Русия се основава на "репресии и сплашване", заяви в Брюксел ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел, предаде АФП.

Президентските избори в Русия "не бяха свободен и честен вот", а се "основаваха на репресии и сплашване", подчерта Борел малко преди срещата на министрите на външните работи на ЕС.

Президентските избори в Русия, на които Владимир Путин беше преизбран с 87,29 % от гласовете, "се проведоха на фона на строги ограничения, изострени от незаконната агресивна война на Русия срещу Украйна", подчерта Борел в изявление от името на Европейския съюз.

"Руските власти продължиха да засилват системните репресии" в Русия, насочени срещу опозицията, гражданското общество, независимите медии и "други критични гласове чрез използване на репресивно законодателство и политически мотивирани присъди за лишаване от свобода", се казва още в изявлението на ЕС.

Европейският съюз също така подчерта, че няма да признае резултатите от "незаконните" избори, проведени в украинските територии под руски контрол. "Те са недействителни и не могат да произведат никакъв правен ефект", заявиха 27-те държави-членки на ЕС.

Господарят на Кремъл, който е на власт от близо четвърт век, отбеляза скок на резултата си с 10 пункта в сравнение с 2018 г. Официалните резултати се очаква да бъдат обявени на 21 март. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Хаменей може да е останал без крак, но се държи за властта

Хаменей може да е останал без крак, но се държи за властта

Той остава психически стабилен и продължава да изпълнява задълженията си дистанционно, участвайки в срещи чрез аудиовръзка и влияейки върху ключови решения, особено по отношение на войната и преговорите със САЩ 

Петролът ще поевтинее здраво?  Доналд Тръмп обяви скорошно отваряне на Ормузкия проток

Петролът ще поевтинее здраво? Доналд Тръмп обяви скорошно отваряне на Ормузкия проток

Президентът на САЩ не посочи конкретни срокове, но изрази увереност, че Америка ще получи помощ от други държави.

Africa intelligence: Посланикът на Мароко в София иска помощ от Рабат – как да реагира срещу разследване на служител от мисията

Africa intelligence: Посланикът на Мароко в София иска помощ от Рабат – как да реагира срещу разследване на служител от мисията

Скандалът е заради личния шофьор на дипломата, разследван за съмнителна търговска дейност