6 Декември, 2025

ЕС предлага мироопазваща мисия на палестинската граница в Рафах

ЕС предлага мироопазваща мисия на палестинската граница в Рафах

Кая Калас, снимка: архив

Операцията ще стане факт само при одобрение от страна на палестинските власти и Израел, както и от членовете на Европейския съюз

Европейската комисия съобщи, че върховният представител за външната политика на ЕС Кая Калас ще се срещне с палестинския премиер Мохамад Мустафа на 17 януари, за да обсъди бъдещо сътрудничество. Изявлението последва споразумението между Израел и "Хамас" за прекратяване на огъня в сряда.

ЕК предлага на палестинските власти и Израел да разположи мироопазваща мисия на граничния пункт с Египет в Рафах в помощ на палестинските гранични власти, съобщи говорител на комисията. Операцията ще стане факт само при одобрение на двете страни и на членовете на Европейския съюз.

"Европейският съюз приветства мирното споразумение, което ще позволи освобождаването на заложниците и ще сложи край на ужасните изпитания, продължили 15 месеца и причинили хуманитарни страдания в региона", заяви говорителят на ЕС, предаде Дневник.

Сподели:

Коментари (0)

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

„Европа подценява силата си. По отношение на Русия, например, трябва да имаме повече доверие в себе си.“

Драги Каров: Мицкоски работи за „Сръбски свят“, ментално е сърбоман

Драги Каров: Мицкоски работи за „Сръбски свят“, ментално е сърбоман

По думите му сърбите са „най-геноцидният народ на Балканите“ и то не само спрямо българите, но и спрямо Косово и Босна. 

САЩ одобриха оръжейни сделки с Дания, Италия и Южна Корея

САЩ одобриха оръжейни сделки с Дания, Италия и Южна Корея

Италия купува ракети въздух-земя с удължен обсег, Дания - интегрирана система за бойно командване.