28 Декември, 2025

ЕС призова Иран за сдържаност и внимателно да преценява ответните си действия

ЕС призова Иран за сдържаност и внимателно да преценява ответните си действия

Жозеп Борел покани иранския външен министър в Брюксел

Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел покани на посещение в Брюксел иранския външен министър Мохамад Джавад Зариф. Това съобщиха Франс прес и ТАСС, като цитират комюнике на външнополитическата служба на ЕС, в което отново се призовава за "деескалация" на напрежението в Близкия изток.

Във вчерашния си телефонен разговор със Зариф за ситуацията в Ирак Борел подчерта "необходимостта от успокояване на напрежението и деескалация, както и запазването на международното споразумение за иранската ядрена програма, което играе решаваща роля за световната сигурност", се казва в комюникето. Отбелязва се, че Борел е поканил иранския министър в Брюксел за продължаване на обсъждането на този проблем, но конкретна дата не се посочва.

Ръководителят на европейската дипломация "изрази дълбоко безпокойство във връзка с ескалацията на насилието и конфронтацията в Ирак, включително убийството на генерал Касем Солеймани", в резултат на американски ракетен удар в района на летището в Багдад, се посочва в комюникето.

Борел призова Иран да проявява сдържаност и внимателно да преценява ответните си действия, за да се избегне по-нататъшна ескалация, която ще навреди на целия регион и жителите му, отбелязва външнополитическата служба на ЕС.
Сподели:

Коментари (0)

Украйна и Русия  се договориха за примирие, но само при ЗАЕЦ! За предотвратяване на ядрена авария

Украйна и Русия се договориха за примирие, но само при ЗАЕЦ! За предотвратяване на ядрена авария

От МАГАТЕ допълват, че екип от инспектори на агенцията осъществява мониторинг на ремонтните дейности, които се очаква да продължат няколко дни.

Макрон: Скърбим за легенда на века! Брижит Бардо въплъщаваше свободния дух

Макрон: Скърбим за легенда на века! Брижит Бардо въплъщаваше свободния дух

Лидерът на френската крайна десница Жордан Бардела отдаде почит на „пламенния патриот“ Брижит Бардо след смъртта ѝ,

Лавров обвини Украйна в неподготвеност за преговори и заплаши Европа със съкрушителен удар

Лавров обвини Украйна в неподготвеност за преговори и заплаши Европа със съкрушителен удар

„Властите на Русия не виждат готовност от страна на Киев за конструктивни преговори по уреждането на руско-украинския конфликт“, заяви той.