18 Юни, 2026

ЕС призова към сдържаност Израел и радикалните палестински групировки

Жозеп Борел

ЕС смята, че Израел има правото да защити населението си

Европейският съюз призова Израел и палестинските групировки да прояват максимална сдържаност при най-тежката ескалация на насилието в ивицата Газа от войната през миналата година досега. Същевременно ЕС признава, че Израел има правото да защитава своето население.

„Европейският съюз следи с голяма загриженост последните събития в и около Газа“, каза в изявление говорител на върховния представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел. „ЕС призовава за максимална сдържаност от всички страни, за да се избегне по-нататъшна ескалация и допълнителни жертви“, каза той. „Въпреки че Израел има правото да защитава своето цивилно население, трябва да се направи всичко, за да се предотврати по-широк конфликт, който би засегнал преди всичко цивилното население от двете страни и би довел до нови жертви и повече страдания.“

Днес Израел нанасе срещу Газа въздушни удари в отговор на изстреляните от палестински джихадисти 160 ракети срещу неговата територия. Палестинска въоръжена групировка отвърна с баражен ракетен огън.

Израел заяви, че е бил принуден да започне превантивна операция срещу "Ислямски джихад", тъй като е разполагал с данни, че групировката е планирала непосредствена атака след дни на напрежение по границата с Газа.

11-дневният конфликт през май 2021 г. между Израел и палестински радикали опустоши гъсто населената Ивица Газа и принуди безброй израелци да се втурнат към бомбоубежища. /БГНЕС, АФП

Сподели:
Техеран: Президентите на САЩ и Иран да подпишат споразумението, слагащо край на войната

Техеран: Президентите на САЩ и Иран да подпишат споразумението, слагащо край на войната

Американският президент заяви на заключителната пресконференция на Г-7, че е готов да „бомбардира до основи“ Иран, ако страната наруши споразумението

Плетенчук: За руснаците започва ад!  Готвят се за украински десант в Крим

Плетенчук: За руснаците започва ад! Готвят се за украински десант в Крим

„Ако се наложи, ще проведем всяка операция, необходима за освобождаването на украински Крим“, заяви представителят на украинските ВМС

Макрон похвали срещата на върха

Макрон похвали срещата на върха

„Тази среща наистина ни позволи да се координираме много тясно, за да отговорим на кризите и да работим по големите предизвикателства на нашето време“, добави френският президент.

Коментари (0)