4 Април, 2026

ЕС: Александър Лукашенко ще плати висока цена за отвличането на самолета и задържането на двамата пътници

ЕС: Александър Лукашенко ще плати висока цена  за отвличането на самолета и задържането на двамата пътници

Продължава международният натиск срещу Беларус заради приземяването на полет на европейска авиокомпания и последвалия арест на журналиста Роман Протасевич и приятелката му София Сапега. Бъдещи икономически санкции бяха обсъдени на неформална среща на външните министри на Европейския съюз в Лисабон. 

Европейският съюз има намерение да накара беларуския президент Александър Лукашенко да плати висока цена, заяви върховният представител на Евросъюза по външна политика Жозеп Борел.

Отвличането на самолета и задържането на двамата пътници е напълно неприемливо. Ще обсъдим прилагането на секторни и икономически санкции.

Според първия дипломат на блока, най-лесно могат да се наложат санкции върху износа на калиев карбонат от Беларус. Страната има износ на стойност 2,5 милиарда долара и голяма част от него минава през балтийските държави. Тази теза подкрепи и външният министър на Люксембург Жан Аселборн:

"Мисля, че ключовата дума е калиев карбонат. Ние знаем, че Беларус произвежда много калиев карбонат, той е един от най-големите доставчици в световен мащаб. Ако успеем да направим нещо в тази област, това ще навреди много на Лукашенко".

Европейски санкции вече са в сила срещу 88 представители на властта в Беларус и срещу 7 беларуски компании. Редица държави затвориха въздушните си пространства за беларуски самолети. За това призоваха и от Европейския авиационен регулатор.

От националната авиокомпания "Белавиа" обявиха днес, че заради забраните до края на октомври са анулирани полети до осем държави.

В съвместно изявление външните министри от групата на Г-7 също осъдиха Беларус за отклоняването на пътническия самолет и призоваха за "незабавно освобождаване" на журналиста Роман Протасевич.

Междувременно швейцарският интернет доставчик "Протон текнолъджис" обяви, че съобщението за бомбена заплаха, което беларуските власти посочиха като основание за принудителното приземяване на самолета в Минск, е изпратено по имейл едва след отклоняването на полета.
Сподели:

Коментари (0)

Иран вдига залога: след Ормуз под заплаха е още един ключов пролив

Иран вдига залога: след Ормуз под заплаха е още един ключов пролив

Техеран намеква за възможна блокада на Баб ел-Мандеб – един от най-важните морски коридори за петрол и търговия, което може да предизвика глобален икономически шок

След 1500 дни на безмилостни атаки Русия рязко сменя тактиката във войната

След 1500 дни на безмилостни атаки Русия рязко сменя тактиката във войната

Киев твърди, че Русия е започнала да използва нови маршрути, все по-модерни дронове и тактически умения в конфликта с Украйна

Иран отвори частично Ормузкия проток за кораби със "стоки от първа необходимост"

Иран отвори частично Ормузкия проток за кораби със "стоки от първа необходимост"

Остава открит въпросът какво разбира Техеран под "потребителски стоки и продукти от животински произход"