25 Ноември, 2024

ЕС пуска нов механизъм за санкции по темата за човешките права

ЕС пуска нов механизъм за санкции по темата за човешките права

ЕС приема механизъм за прилагане на санкции срещу лица за нарушения на правата на човека, отделно от националното им правителство, според два документа, видени от POLITICO, които ще бъдат представени официално следващата седмица, предава "Фокус". 

Двата документа, решение на Съвета и регламент на Съвета, бяха съгласувани от посланиците на ЕС в сряда и ще бъдат представени в понеделник по време на среща на външните министри на ЕС по време на Деня на правата на човека на 10 декември, казват дипломати.

Споразумението слага край на годините на дискусии и означава, че санкциите могат да се прилагат по-гъвкаво. Представител на ЕС каза, че например „можем да санкционираме китайски служител без санкции срещу Китай“. Мерките обаче ще изискват единодушие между страните от ЕС.

Този ход поставя ЕС на една линия със страни като САЩ и Великобритания, които вече са въвели така наречените закони на Магнитски, които позволяват на държавите да наказват чуждестранни служители, които нарушават правата на човека. Те са кръстени на адвоката Сергей Магнитски, който почина в затвора в Москва през 2009 г. Версията за ЕС обаче няма да носи същото име, за да се избегнат възражения от страни, които имат проруска линия.

Двата документа предоставят дълъг списък с нарушения, които могат да бъдат наказани със забрани за пътуване и замразяване на активи. Списъкът включва геноцид, престъпления срещу човечеството, произволни арести или задържания, изтезания, робство, сексуално и основано на пола насилие, „нарушения или злоупотреби със свободата на мирни събрания и сдружаване“ и трафик на хора.

За разлика от подобни правомощия в други държави обаче, механизмът на ЕС не позволява прилагането на санкции въз основа на корупция. Това е така, защото „в международното законодателство няма ясна дефиниция“, каза дипломат от ЕС. Един дипломат посочи, че случаите на корупция вече могат да бъдат наказвани с помощта на съществуващите географски санкции.

През септември Кипър задържа решение за налагане на санкции на беларуски служители, замесени в репресиите срещу протестиращите след оспорваните избори в тази страна.

За да избегне подобни закъснения в бъдеще, Нидерландия настоя за новия механизъм, който позволява да се приемат решения за санкции с квалифицирано мнозинство, но това предложение беше отхвърлено.

В документите се посочва, че „Съветът, действайки с единодушие по предложение на държава-членка или на върховния представител“, ще установи списъците. Изразът „с единодушие“ беше добавен след по-ранен проект, представен през октомври от Комисията и Службата за външна дейност, дипломатическият орган на ЕС.

Според двама дипломати, повечето държави-членки твърдят, че единодушието, макар и по-сложно, „дава по-силно послание за политическа воля“.

Дипломатите казват, че се надяват, че е „въпрос на седмици“ да бъде въведен новият механизъм.
Сподели:

Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна

"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"