7 Декември, 2025

ЕС разделен за отваряне на границите си за страни, в които върлува Covid-19

ЕС разделен за отваряне на границите си за страни, в които върлува Covid-19

Държавите-членки на ЕС са разделени дали да продължат да изключват пътуващите от страни, които се борят с коронавируса, като САЩ, при повторното отваряне на европейските граници на 1 юли.

В петък дипломатите все още водеха поредица от разговори за изготвяне на критерии за отваряне на границите, като някои страни се притесняват за надеждността на данните за коронавируса, особено от Китай.

Но при намиращи се в състояние на свободна падане поради пандемията икономика Гърция, Испания, Франция и други топ туристически дестинации се надяват да спасят поне част от летните ваканции и да отворят вратата за посетителите.

Страните, силно зависими от туризма, искат отваряне на границите колкото е възможно по-скоро „за възможно най-много“ туристи, заяви дипломат от ЕС пред AФП.

„Останалите са сдържани към бързи действия, за да бъдат спасени осем седмици от туристическия сезон, колкото и важно да е това.“

Несъщественото пътуване до блока е забранено от средата на март, а ограниченията трябва постепенно да бъдат премахнати от 1 юли, тъй като пандемията отстъпва - поне в Европа.

Гърция обаче вече отвори отново летищата за пътници от няколко страни извън Европа, включително Китай и Южна Корея, а столиците в крайна сметка ще вземат свои собствени решения.

"Европейското споразумение е от съществено значение", заяви говорителят на испанското правителство Мария Исус Монтеро.

"Искаме споразумение и да избягваме рисковете за здравето. Ако една страна разреши влизането, има свободно движение. Призоваваме настоящото споразумение да бъде постигнато сега, бързо и малко преди 1 юли."

Каквото и да бъде решено в Брюксел, ще бъде само като препоръка, тъй като граничният контрол остава от национална компетентност и в крайна сметка правителствата могат да тръгнат по своя път. 
Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.