Европейският съюз въведе санкции срещу шестима души и една паравоенна организация, подкопаващи "върховенството на закона, стабилността и сигурността" в Молдова, предаде БНР.
"Молдова е една от страните, които са най-силно засегнати от последиците от нахлуването на Русия в Украйна", се казва в изявление на ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел.
Мерките предвиждат замразяване на активи и забрана за влизане в ЕС, съобщава БТА.
Сред санкционираните са Дмитрий Милютин, посочен като високопоставен член на руската Федерална служба за сигурност , паравоенната организация "Скутул Попорулуй" и Кирил Гузун, смятан за нейн лидер.
Милютин се сочи като отговорен за тайни операции на Русия в Молдова от 2016 г. , най-вече в района на Приднестровието.
Още от Свят
The Economist: Путин ще се опита да осуети примирието, защо ли?
Вероятно руският президент ще постави свои условия, след като не постигна целта си - да отслаби Украйна, да прекъсне връзките й със Запада, да се отърве от проблемния й президент Зеленски и да отслаби завинаги нейната армия
Русия заплашва да отвърне с „всички налични средства“ срещу миротворците в Украйна
„Всичко това би означавало въвличане на тези държави в пряк въоръжен конфликт с нашата страна“, заплаши говорителката на руското външно министерство Мария Захарова
САЩ и Русия тайно преговарят за спиране на огъня в Украйна
Кремъл обаче отказа да коментира дали Москва е представила конкретен списък с условия за прекратяване на войната и нормализиране на отношенията със САЩ