7 Декември, 2025

ЕС създава мисия за обучение на украински военни

ЕС създава мисия за обучение на украински военни

Жозеп Борел

Съветът на ЕС постигна съгласие за създаване на европейска мисия за военна помощ в подкрепа на Украйна (EUMAM). Целта на мисията е повишаване на военния капацитет на въоръжените сили на Украйна, за да може „страната да защитава териториалната си цялост в рамките на международно признатите си граници, да упражнява ефективно суверенитета си и да защитава цивилното население“, се казва в официално прессъобщение на Съвета.

Мисията ще осигури индивидуално, колективно и специализирано обучение на украинските военнослужещи, включително на части от териториалната отбрана. „Днес увеличаваме подкрепата си за Украйна, за да се защити от незаконната агресия на Русия. Мисията на ЕС за военна помощ ще обучава украинските въоръжени сили, за да могат те да продължат смелата си борба“, заяви Жозеп Борел, върховния комисар по външна политика на ЕС. „EUMAM не е просто мисия за обучение, тя е ясно доказателство, че ЕС ще подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо“, допълни той.

Мисията ще действа на територията на държавите-членки и ще има оперативен щаб в Брюксел, за да осигури цялостна координация на стратегическо равнище. Командир на мисията ще бъде вицеадмирал Ерве Блежан. „Първоначално мандатът на мисията ще продължи две години, а референтната сума за общите разходи за този период ще бъде 106 700 000 евро“, се казва в прессъобщението. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Русия да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Русия да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Еманюел Макрон заяви, че на 8 декември ще се срещне в Лондон със Зеленски, британския премиер Киър Стармър и германския канцлер Фридрих Мерц, за да направят общ преглед на преговорите по американския проект за прекратяване на почти четиригодишната война.