24 Януари, 2026

САЩ: Иран е замесен в атаките на ХАМАС срещу Израел

САЩ: Иран е замесен в атаките на ХАМАС срещу Израел

Израелският отговор ще „продължи доста време“

Заместник-съветникът по националната сигурност на Съединените щати Джонатан (Джо) Файнър заяви, че Вашингтон вярва, че Иран е замесен в атаките на ХАМАС срещу Израел. Съединените щати са готови да предложат „експертиза за освобождаване на заложниците, сред които има и американски граждани, предаде БНР. 

Файнър също прогнозира, че израелският отговор ще „продължи доста време“, обещавайки, че ще има „повече стъпки на Вашингтон, за да покаже подкрепа и солидарност за Израел“. 

Междувременно ливанската терористична организация "Хизбула" заплаши Съединените щати да атакува американските позиции в Близкия изток, ако Вашингтон се намеси пряко в конфликта между Израел и "Хамас". 

„Палестина не е Украйна“, каза говорител на ливанската терористична група, след като Съединените щати преместиха военни кораби по-близо до своя съюзник Израел. Групировката вчера стреля по израелски позиции и някои западни страни изразиха опасения, че Иран може да се намеси в офанзивата на "Хамас" срещу Израел. 

Техеран отхвърли обвиненията.

Сподели:

Коментари (0)

Зафиров с клетва за вярност: На добър час, госпожо президент

Зафиров с клетва за вярност: На добър час, госпожо президент

"Нямам никакви съмнения, че тя може да отговори на тях и да се справи с всички предизвикателства, които се появят по пътя ѝ", каза лидерът на БСП.

Поверителен анализ: ЕС се тревожи от концентрацията на власт, която Тръмп упражнява в Съвета за мир

Поверителен анализ: ЕС се тревожи от концентрацията на власт, която Тръмп упражнява в Съвета за мир

В документа се казва още, че новосъздаденият Съвет за мир "силно се отдалечава" от мандата, даден през ноември от Съвета за сигурност на ООН

Датският премиер в Гренландия: Тук съм, за да покажа силна подкрепа в много труден момент

Датският премиер в Гренландия: Тук съм, за да покажа силна подкрепа в много труден момент

Метте Фредериксен го заяви пред репортери в столицата Нуук, където се срещна с гренландския си колега Йенс-Фредерик Нилсен