Европейският съюз ще преустанови до края на март 2025 г. митата, които наложи върху вноса от САЩ в отговор на американските мита върху стоманата и алуминия от ЕС, съобщи официалният вестник на блока.
Удължаването с 15 месеца е част от пакт, според който Вашингтон също така ще се въздържи от митата си от 25 % върху стоманата на ЕС и 10 % върху алуминия на ЕС, наложени през 2018 г. от бившия президент Доналд Тръмп, като така ще решението на спора ще бъде оставено за след изборите в САЩ и ЕС.
Митата на ЕС обхванаха редица американски стоки - от мотоциклети Harley Davidson HOG.N до уиски бърбън и моторни лодки.
Преди това Вашингтон се съгласи да преустанови митата си за две години, считано от януари 2022 г., като ги замени с квоти.
Двете страни трябваше да се споразумеят за мерки за справяне със свръхкапацитета преди края на тази година, но преди срещата на върха САЩ-ЕС през октомври.
Оттогава Вашингтон предложи да удължи срока на суспендиране на митата, за да осигури повече време за преговори.
Американската квотна система позволява внасянето на до 3,3 млн. метрични тона стомана от ЕС и 384 000 тона алуминий в САЩ без мита, което отразява нивата на търговия в миналото, като за допълнителни количества се прилагат мита.
Европейската комисия се оплаква, че системата е прекалено тежка за ЕС. Миналата година стоманата от блока е била обект на американски мита в размер на 264 млн. долара, докато ЕС просто е премахнал ответните си мита.
Фактор
Удължаването с 15 месеца е част от пакт, според който Вашингтон също така ще се въздържи от митата си от 25 % върху стоманата на ЕС и 10 % върху алуминия на ЕС, наложени през 2018 г. от бившия президент Доналд Тръмп, като така ще решението на спора ще бъде оставено за след изборите в САЩ и ЕС.
Митата на ЕС обхванаха редица американски стоки - от мотоциклети Harley Davidson HOG.N до уиски бърбън и моторни лодки.
Преди това Вашингтон се съгласи да преустанови митата си за две години, считано от януари 2022 г., като ги замени с квоти.
Двете страни трябваше да се споразумеят за мерки за справяне със свръхкапацитета преди края на тази година, но преди срещата на върха САЩ-ЕС през октомври.
Оттогава Вашингтон предложи да удължи срока на суспендиране на митата, за да осигури повече време за преговори.
Американската квотна система позволява внасянето на до 3,3 млн. метрични тона стомана от ЕС и 384 000 тона алуминий в САЩ без мита, което отразява нивата на търговия в миналото, като за допълнителни количества се прилагат мита.
Европейската комисия се оплаква, че системата е прекалено тежка за ЕС. Миналата година стоманата от блока е била обект на американски мита в размер на 264 млн. долара, докато ЕС просто е премахнал ответните си мита.
Още от Свят
„Евронюз“: Със заплахата си за вето Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Брюксел трябва да постигне споразумение до 15 юли, за да избегне автоматичен преглед на тавана на цената на руския петрол, транспортиран по море
WSJ: САЩ преосмислят присъствието си в Близкия изток и преместване на военни бази
Говорителят на Централното командване на САЩ, начело на американските сили в Близкия изток Тим Хокинс каза, че мериканските военни са нанесли много повече щети на Иран, отколкото са получили, като САЩ са ударили повече от 13 500 цели
Лавров в задочен спор с Рубио: Ако онова в Аляска не е споразумение, какво разбират САЩ под споразумение?
"Ако едната страна - в този случай Съединените щати, е поставила на масата своите предложения за уреждане на кризата, а другата страна е изразила съгласие с тези предложения, тогава да се каже, че не е постигнато споразумение, някак не е много изящно"