6 Декември, 2025

ЕС удължи санкциите срещу Русия

ЕС удължи санкциите срещу  Русия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„В момента те предвиждат ограничения в сферата на търговията, финансите, енергетиката, технологиите и стоките с двойна употреба, промишлеността, транспорта и луксозните стоки“, се посочва в съобщението

Съветът на Европейския съюз удължи ограничителните мерки срещу Русия, наложени във връзка с агресията срещу Украйна, с още 6 месеца — до 31 януари 2026 година, съобщава сайтът на Европейския съвет.

Чиновниците припомнят, че санкциите срещу Руската федерация са въведени още през 2014 година и са били значително разширени от февруари 2022 година насам.

„В момента санкциите предвиждат ограничения в сферата на търговията, финансите, енергетиката, технологиите и стоките с двойна употреба, промишлеността, транспорта и луксозните стоки“, се посочва в съобщението.

Също така се отбелязва, че санкциите включват: забрана за внос или морски транспорт на суров петрол и определени петролни продукти от Русия към Европейския съюз, както и изключването на няколко руски банки от системата SWIFT.

„Освен това, конкретни мерки позволяват на ЕС да противодейства на заобикалянето на санкциите“, допълват от Европейския съвет, без да уточняват за кои именно мерки става дума.

Чиновниците са убедени, че санкциите срещу Москва трябва да бъдат запазени, „докато незаконните действия на Руската федерация нарушават нормите на международното право“. Те добавят, че при необходимост следва да бъдат въведени нови ограничения.

Санкции на ЕС срещу Русия — последни новини

Европейската комисия предлага нови ограничения за енергийния и финансовия сектор на Руската федерация като част от нов пакет санкции. Ако предложението бъде подкрепено от страните членки на ЕС, ценовият таван за руския петрол ще бъде понижен от 60 на 45 долара за барел.

В същото време Словакия и Унгария блокират одобряването на новите ограничения. Братислава настоява за „гаранции“ и подкрепа с цел смекчаване на последствията от откъсването от руските енергийни източници.

 

faktor.bg

 

 

Сподели:

Коментари (0)

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

До края на 2025 г. Европейската комисия ще представи своя план за подобряване на съвместимостта на енергийните мрежи на страните от Европейския съюз.

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

По-рано терористичната организация "Хамас" заяви, че няма да се разоръжи, макар че това е едно от условията на примирието.

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Неговата платформа Х беше глобена от ЕК, тъй като нарушава закона за цифровите услуги на Европейския съюз (DSA) в области, свързани с осигуряването на прозрачност на рекламите и достъпа на изследователите до отворени данни и информация.