10 Юли, 2026

ЕП прие забрана за нови бензинови и дизелови автомобили от 2035 г.

ЕП прие забрана за нови бензинови и дизелови автомобили от 2035 г.

Мярката беше одобрена с 339 гласа срещу 249

Изправени пред силна консервативна опозиция, депутатите в Европейския парламент гласуваха в подкрепа на предложението на Европейската комисия за пълна забрана на нови превозни средства, отделящи CO2, от 2035 г. Предложението бе прието на косъм, предава АФП.

Миналата година Комисията оповести планове за спиране на продажбата на превозни средства с двигатели с вътрешно горене, като част от амбициозна цел за намаляване на вредните емисии наполовина през това десетилетие и с 90 процента до 2035 г.

Мярката беше приета с 339 гласа срещу 249 против и 24 въздържали се на сесия в Страсбург. Това на практика ограничава бъдещите продажби до изцяло електрически модели.

В момента автомобилите представляват 12 процента от всички емисии на CO2 в 27-членния блок на ЕС, докато транспортът като цяло представлява около една четвърт.

Консервативната Европейска народна партия (ЕНП), най-голямата група депутати в парламента, се опита да постигне компромис, който да размие предложенията и да позволи продажбите на хибридни автомобили да продължат.

Амбициозният опит на партията на Зелените да преместят крайния срок на мярката до 2030 г. също се провали.

Консерваторите също не успяха да прокарат поправки, касаещи свързания с производството на автомобилите въглероден отпечатък. /БГНЕС

Сподели:
Саратовската рафинерия в Русия спря работа след украинските удари с дронове

Саратовската рафинерия в Русия спря работа след украинските удари с дронове

Поразена е инсталация за първична преработка KDU-6 с капацитет 20 000 метрични тона на денонощие - единствената такава инсталация в рафинерията

Тръмп: Испания се реваншира напълно, ангажира се със значително плащане

Тръмп: Испания се реваншира напълно, ангажира се със значително плащане

Освен това турския президент Ердоган е благодарил на Испания за ангажимента ѝ в сферата на отбраната, включващ ракетни системи "Пейтриът"

Зеленски: Договорихме със САЩ на политическо ниво лицензи за производство на "Пейтриът", остават техническите детайли

Зеленски: Договорихме със САЩ на политическо ниво лицензи за производство на "Пейтриът", остават техническите детайли

Освен това Украйна ще получи през следващите дни от САЩ критично важни ракети прехващачи "Пейтриът"

Коментари (0)