5 Февруари, 2026

ЕС заплаши Twitter със забрана, ако нарушава правилата

ЕС заплаши Twitter със забрана, ако нарушава правилата

Илън Мъск

Еврокомисарят Тиери Бретон е разговарял с Илън Мъск

Европейският съюз заплаши Twitter със забрана на своята територия, ако собственикът на социалната мрежа Илън Мъск не спазва правилата на ЕС за модериране на съдържанието в социалните мрежи, съобщава „Файненшъл таймс“, позовавайки се на свои източници.

"Европейският комисар Тиери Бретон, който отговаря за прилагането на цифровите закони на ЕС, отправи заплахата по време на видеосреща с Мъск днес", пише вестникът, като се позовава на хора, запознати с разговора.

Бретон е казал на Мъск да се придържа към списък с правила, който включва създаване на ясни критерии, по които даден потребител може да бъде блокиран, въздържане от произволно възстановяване на блокирани потребители, агресивно преследване на дезинформация и съгласие за обширен независим одит на платформата до следващото лято.

Според "Файненшъл таймс" Мъск е бил предупреден, че ако не спазва тези правила, Twitter рискува да наруши новия Закон на ЕС за цифровите услуги, който установява стандарт за това как технологичните компании трябва да модерират съдържанието. Отбелязва се, че ако Twitter наруши закона, на социалната мрежа ще бъде наложена забрана в рамките на ЕС или глоба в размер до 6% от световния оборот.

Освен това, според вестника, Бретон е призовал Мъск да прилага строги правила за рекламиране, които включват забрана за таргетиране на деца и забрана за таргетиране на всички потребители въз основа на "чувствителна информация" като религиозни и политически убеждения.

Американската компания Twitter Inc. е основана през 2006 г. Основният продукт на компанията е социална мрежа за обмен на кратки съобщения. Седалището на компанията е в Сан Франциско, Калифорния. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

The Guardian: Икономиката на Русия може да достигне точка на необратимост още през 2026 г. – 

The Guardian: Икономиката на Русия може да достигне точка на необратимост още през 2026 г. – 

"Смятам, че законите на икономическата гравитация могат да бъдат нарушавани само за ограничено време“, каза специалният пратеник на Европейския съюз по въпросите на санкциите Дейвид О’Съливан

Ще успее ли Китай да изтласка САЩ от Азия - докато Тръмп руши американското лидерство?

Ще успее ли Китай да изтласка САЩ от Азия - докато Тръмп руши американското лидерство?

Пекин се опитва да намали влиянието на САЩ в света

Стармър остава премиер на Великобритания, въпреки натиска заради досието "Епстийн"

Стармър остава премиер на Великобритания, въпреки натиска заради досието "Епстийн"

Разрази се буря около назначаването на опозорения политик Питър Манделсън за посланик на Великобритания във Вашингтон.