16 Март, 2026

Министерство на земеделието обвини търговските вериги в манипулации

Министерство на земеделието обвини търговските вериги в манипулации

Ескалира напрежението между търговските вериги и държавата

Позицията на Сдружението за модерна търговия, която бе разпространена в медиите, е манипулативна по отношение на заплахите за покачване на цените, заявиха късно във вторник, 7 април, от Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ).

Сдружението за модерна търговия, което обединява повечето големи вериги супермаркети, предупреди по-рано същия ден, че според проект на постановление на Министерския съвет те трябва да се обособят места (щандове, регали, хладилни витрини и др.) за български храни, които да заемат минимум половината площ за всяка групи храни. Според големите вериги, идеята погазва основните принципи на пазарната икономика и ще има вредни последици за всички участници на пазара на хранителни стоки: българските потребители, търговците на дребно и самите български производители. В резултат може да се очакват повишаване на цените, ограничаване на избора и дефицит на много стоки и достигане до пазара на храни с ниско качество, предупредиха от сдружението.

С нашето предложение не се въвеждат регулации в дейността на частните оператори, а само се задължават обектите да предлагат продукцията на местни български производители, отговори на обвиненията МЗХГ.

Действията на ведомството са насочени в подкрепа на българското производство, на малките и местни производители запазване на поминъка им. В предложените текстове има само въвеждане на едно единствено задължение - площи за предлагане на продукцията на местното население. По никакъв начин обособяването на площи, специално определени за български продукти не би могло да бъде намеса в прилаганите модели на търговските вериги, още по-малко фактор за нарастване на цените на стоките.

Голяма част от родната продукцията е насочена към ресторантьорството и хотелиерството, които заради пандемията в момента са затворени. Чрез "монополното" си положение на пазара в България, търговските вериги могат да помогнат за съхраняването на българските земеделски производители, а не да злоупотребяват с тяхната ниска организираност и недостатъчна логистична подготвеност.

Местната българска продукция е по-свежа, по-прясна и по-позната, тя е част от местния бит и култура. Потребителите трябва да имат право на достъп до местното производство, а техен е изборът какво ще предпочетат, изтъкват от МЗХГ.

От министерството отбелязват, че ценовото равнище на основните хранителни стоки се следи и ако преценят, че "има необосновано повишаване на цените на българското производство", са в правото си да предприемат съответните мерки.
Сподели:

Коментари (0)

Да, България подаде сигнал за потенциални купувачи на гласове в цяла България

Да, България подаде сигнал за потенциални купувачи на гласове в цяла България

Списъците подробно описват лицата по отделните области на страната с техните собствени и фамилни имена, както и с прякорите, с които са познати в обществото

Пеевски: Ще поправим една несправедливост - хората повече да не плащат за проверка на електромерите си

Пеевски: Ще поправим една несправедливост - хората повече да не плащат за проверка на електромерите си

ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО внася промяна, с която ще задължи КЕВР да извършва проверки, които да заплаща, на измервателните уреди, за да бъдат пресечени измамите с високи сметки за ток

Мениджърът на една от най-влиятелните компании в света: изкуственият интелект ще промени политическата и икономическата власт

Мениджърът на една от най-влиятелните компании в света: изкуственият интелект ще промени политическата и икономическата власт

Главният изпълнителен директор на Palantir Алекс Карп предупреждава, че изкуственият интелект може да промени икономическата и политическата структура на обществото. Според него новите технологии ще доведат до сериозни социални трансформации и рискове за демократичните системи.