7 Декември, 2025

Естония търси конституционен път да забрани на руснаците да гласуват на нейните избори

Естония търси конституционен път да забрани на руснаците да гласуват на нейните избори

Естонският парламент, снимка: архив

Над 80 000 руски граждани имат право да пребивават в бившата съветска република

Коалиционното правителство на Естония заяви, че се надява да внесе поправки в конституцията, с които да забрани на жителите на Русия и Беларус да гласуват на общинските избори през следващата година. С тези превантивни мерки страната ще се бори да предотврати намеса от страна на Москва и Минск.

Повече от 80 000 руски граждани притежават разрешение за пребиваване в бившата съветска република с население от 1,3 млн. души, която получи независимост през 1991 г. Рускоезичното малцинство, което живее в страната е твърде голямо.

„Днес в коалиционния съвет постигнахме съгласие да препоръчаме на нашите парламентарни групи спешно да променят конституцията. Тези промени ще са в посока гражданите на държавите-агресори вече да не могат да взимат решения на местните избори“, заяви министър-председателят на Естония Кристен Михал, цитиран от АФП.

От началото на руската инвазия в Украйна различни естонски политически партии предлагат изключването на руснаци и беларуси от изборите, опасявайки се от чуждестранна намеса.

Коалицията заяви, че се надява бързо да промени конституцията, „така че гражданите на държавите агресори и лицата без гражданство да не могат да гласуват на общинските избори през октомври следващата година“, се казва в изявление на Хелир-Валдор Сеедер, ръководител на парламентарната фракция на Исамаа (Отечество).

Проектът за изменение може да бъде готов още на 7 ноември. / БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

Прехвърлянето на тази тежест от САЩ към европейските членове на НАТО би променило драстично начина, по който САЩ, основатели на Алианса работят с най-важните си военни партньори.

Силно земетресение на границата между Аляска и Канада - седма степен по Рихтер

Силно земетресение на границата между Аляска и Канада - седма степен по Рихтер

Епицентърът е бил на около 370 километра северозападно от Джуно в Аляска и на 250 километра западно от Уайтхорс в Юкон.

Скандалите около военния министър на САЩ Пийт Хегсет се разрастват

Скандалите около военния министър на САЩ Пийт Хегсет се разрастват

Част от републиканците вече се дистанцират, а демократите открито настояват за оставката му.