28 Декември, 2025

Естония: Русия симулира пълномащабна военна атака срещу НАТО

Естония: Русия симулира пълномащабна военна атака срещу НАТО

Снимка: архив

С ученията си "Запад-2017" Москва е проверила възможностите си за "шокова кампания" срещу западноевропейските страни

Според командващия на естонските въоръжени сили генерал Рихо Терас по време на ученията си "Запад-2017" от миналата есен Русия е симулирала мащабна война срещу НАТО, пише Baltic Times, цитиран от "24часа".

"Нека бъда ясен - с ученията си "Запад-2017" Русия симулираше пълномащабна военна атака срещу НАТО. Те не бяха насочени единствено към Балтийските републики, а бяха мащабна серия от маневри, разпростиращи се от Черно до Балтийско море. Мащабът и обемът на ученията бяха по-големи от официално обявените", заяви ген. Терас.

През декември източници от НАТО съобщиха пред германското издание "Билд", че по време на учението са били отработени завземането на Балтийските републики и Беларус, както и "шокова кампания" срещу западноевропейските страни от Алианса като Германия и Холандия, но също така и срещу Полша, Норвегия и необвързаните Финландия и Швеция, предаде "Фокус". 

Терминът "шокова кампания" по същество означава атаки срещу обществени и административни сгради, големи струпвания на хора и други цивилни обекти с цел създаване на ужас и паника сред населението, което да принуди даденото правителство да сключи мир.

По-рано генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че мащабът и географският обхват на "Запад-2017" значително са надхвърлили това, което Русия по-рано е обявила.

Сподели:

Коментари (0)

Sky News: Путин не е променил позицията си по Украйна, срещата на Тръмп със Зеленски няма да промени нищо

Sky News: Путин не е променил позицията си по Украйна, срещата на Тръмп със Зеленски няма да промени нищо

Изявленията на Тръмп обаче показват, че той се опитва да забави процеса и не вярва в потенциала на мирния план.

Украйна и Русия  се договориха за примирие, но само при ЗАЕЦ! За предотвратяване на ядрена авария

Украйна и Русия се договориха за примирие, но само при ЗАЕЦ! За предотвратяване на ядрена авария

От МАГАТЕ допълват, че екип от инспектори на агенцията осъществява мониторинг на ремонтните дейности, които се очаква да продължат няколко дни.

Лавров обвини Украйна в неподготвеност за преговори и заплаши Европа със съкрушителен удар

Лавров обвини Украйна в неподготвеност за преговори и заплаши Европа със съкрушителен удар

„Властите на Русия не виждат готовност от страна на Киев за конструктивни преговори по уреждането на руско-украинския конфликт“, заяви той.