Естонският външен министър Маргус Цахна заяви, че Москва е засилила опитите си да установи контакти с европейски страни на фона на влошаването на икономиката си и трудностите при постигането на успех на бойното поле
Европа не бива да се поддава на провокациите на Кремъл, като влиза в директни преговори с Русия в момент, когато Украйна е взела превес в битката, каза естонският външен министър Маргус Цахна в интервю за Bloomberg
Той заяви, че Москва е засилила опитите си да установи контакти с европейски страни на фона на влошаването на икономиката си и трудностите при постигането на успех на бойното поле през петата година от пълномащабното си нахлуване в Украйна.
Според министъра отговорът трябва да бъде по-строги санкции, а не да се помага на Москва да намери изход от ситуацията. „Сега не е моментът да се говори или преговаря. Сега е моментът да се окаже натиск върху Русия“, е уверен Цахна.
Предупреждението му идва в момент, когато преговорите, посредничени от САЩ, насочени към прекратяване на войната в Украйна, стигнаха до задънена улица. Европа до голяма степен остана встрани от дипломатическия процес, въпреки че поема все по-голям дял от разходите за подкрепа на Киев.
Въпреки че ситуацията потенциално би могла да създаде възможност континентът да поеме инициативата, Цахна нарече подобно мислене „много опасно“.
„Не сме много оптимистично настроени към тази идея. Всички бързат към Москва и да започнат да говорят, защото Русия е по-слаба. Не е моментът“, каза той.
Цахкна заяви, че възможностите на руския президент Владимир Путин се изчерпват и че многобройните западни икономически санкции дават резултати. Естонският дипломат посочи също така нарастващото разочарование в Русия от прекъсванията на мобилния интернет и икономическата криза, както и омаловажения военен парад за Деня на победата на 9 май, като възможни признаци на слабост на Кремъл.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Киев: Путин пропусна своя шанс да излезе от тази неуспешна за него война!
Според изявлението на Андрий Сибига в социалната мрежа X за руснаците няма добри новини. И няма да има
Бивш командващ британската армия: Русия иска да ни нанесе сериозни щети
Изявлението му, цитирано от The Independent, идва на фона на опасенията относно уязвимостта на подводните кабели, които осигуряват интернет връзка, финансови операции и обмен на данни.
Тръмп нарече Мъск „супергений“, но с една уговорка
Въпреки публичните спорове влиятелни представители на движението MAGA продължават да призовават за помирение между двамата