20 Май, 2026

Естонският външен министър: Унгария играе в отбора на Путин не в нашия европейски отбор

Естонският външен министър: Унгария играе в отбора на Путин не в нашия европейски отбор

Маргус Цахкна, снимка: EPA/BGNES

Член 7 от Договора за Европейския съюз предвижда възможността за отнемане на правото на глас на държава-членка, ако застрашава сигурността на Европа

Ако унгарският премиер Виктор Орбан блокира удължаването на санкциите на ЕС, Русия може да получи обратно замразени активи на стойност над 240 милиарда евро. 

Това заяви естонският външен министър на Маргус Цахкна, цитиран от Spiegel.

Той отбеляза, че решението за удължаване на санкциите трябва да се взема на всеки шест месеца. И всеки път е необходимо съгласието на Унгария.

„Ако те блокират това през юни, тогава не само санкциите ще изтекат, но и ще трябва да предадем 240 милиарда евро на Путин“, посочи министърът. 

„Как държавните и правителствените ръководители възнамеряват да обяснят на гражданите на Европа, че превеждат пари на Путин, които той възнамерява да използва не само срещу Украйна, но и срещу нас?" - добави естонският политик, като отбеляза, че в случай на подобна заплаха ЕС ще трябва да конфискува руски активи и има правна възможност за това.

"Трябва също така да гарантираме, че дори и да няма единодушно решение, парите няма да бъдат преведени. Не можем да искаме пари от нашите данъкоплатци, за да подкрепим Украйна, а не от Русия, която е агресор." - подчерта той. 

Цахкна предлага да бъде лишен Орбан от правото му на глас, за да се предотврати разцепление в Европа.
По думите му, Унгария „играе в отбора на Путин, а не в нашия европейски отбор“. 

"Въпреки това, член 7 от Договора за Европейския съюз предвижда възможността за отнемане на правото на глас на държава-членка, ако застрашава сигурността на Европа и други членове. И точно това прави Орбан." - подчерта Цахна.

На директен въпрос дали член 7 трябва да бъде приложен срещу Унгария, той отговори: „Имаме тази възможност и вярвам, че тя се приближава все повече и повече.“ /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

 Джей Ди Ванс: Преговорите с Иран отбелязват „добър напредък“, но сме готови и за военните операции

Джей Ди Ванс: Преговорите с Иран отбелязват „добър напредък“, но сме готови и за военните операции

„Подготвени сме напълно. Не искаме да поемаме по този път, но президентът е готов и способен да го направи, ако се наложи", заяви той

В ООН! Русия заплашва Латвия с "ответен удар"

В ООН! Русия заплашва Латвия с "ответен удар"

Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя не обръща внимание на фактите и обвинява за случващото се в Украйна всички, освен Русия

Сирски: Русия губи убити 7– 9 пъти повече войници от Украйна

Сирски: Русия губи убити 7– 9 пъти повече войници от Украйна

Той подчерта, че в момента се прави всичко възможно загубите на украинските войски да бъдат намалени до минимум