10 Юли, 2026

Естонското разузнава разкри къде Русия крие изгонените си от Европа шпиони

снимка: архив Faktor.bg

Докладът на EFIA сочи, че Москва използва африкански държави, за да компенсира масовите експулсирания от ЕС и едновременно с това да разширява влиянието си чрез дипломация и „мека сила“ там

Русия масово пренасочва към африкански държави служители на разузнаването, дипломати и агенти, обявени за персони нон грата в Европа. Това съобщава charter97.org, позовавайки се на годишния доклад на Естонската служба за външно разузнаване (EFIA) за 2026 г.

Според документа, изпращането на кадри в Африка позволява на Москва едновременно да засили присъствието си на континента и да реши вътрешни кадрови проблеми, възникнали след масовите експулсирания от западни държави.

През последното десетилетие редица европейски страни изгониха стотици руски дипломати и затвориха консулства заради агресивната политика и шпионската дейност на Кремъл. На този фон укрепването на връзките с африканските държави дава възможност на Москва да преназначи служители, загубили достъп до работа в ЕС.

Освен традиционното военно сътрудничество, Русия активно разширява инструментите си на „мека сила“ в региона чрез образователни и културни програми. В доклада се отбелязва, че федералната агенция „Россотрудничество“, която играе ключова роля в операциите по държавно влияние, разширява мрежата си в Африка. Към вече съществуващите представителства са добавени нови офиси в Гвинея и Буркина Фасо.

Фондация „Русский мир“, насърчаваща разпространението на руския език в чужбина, също открива нови центрове в Бурунди и Уганда.

Според естонското разузнаване тези структури се използват за разпространяване на антизападни наративи. Западните политики се определят като „неоколониалистки и патерналистични“, докато Русия се представя като „защитник на многополюсния световен ред“ и на държавния суверенитет, предлагащ сътрудничество на основата на равноправно партньорство.

Африкански студенти на фронта в Украйна

Докладът обръща специално внимание и на участието на африкански студенти във войната срещу Украйна. По данни на EFIA около 35 000 студенти от Африка са се обучавали в руски университети през 2025 г. Руските власти, твърди службата, използват финансовите им затруднения, като ги поставят пред избор – депортиране или подписване на договор с Министерството на отбраната.

В резултат стотици граждани на Замбия, Танзания, Гвинея, Камерун, Еритрея, Нигерия и други държави са били изпратени да воюват срещу Украйна.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Саратовската рафинерия в Русия спря работа след украинските удари с дронове

Саратовската рафинерия в Русия спря работа след украинските удари с дронове

Поразена е инсталация за първична преработка KDU-6 с капацитет 20 000 метрични тона на денонощие - единствената такава инсталация в рафинерията

Тръмп: Испания се реваншира напълно, ангажира се със значително плащане

Тръмп: Испания се реваншира напълно, ангажира се със значително плащане

Освен това турския президент Ердоган е благодарил на Испания за ангажимента ѝ в сферата на отбраната, включващ ракетни системи "Пейтриът"

Зеленски: Договорихме със САЩ на политическо ниво лицензи за производство на "Пейтриът", остават техническите детайли

Зеленски: Договорихме със САЩ на политическо ниво лицензи за производство на "Пейтриът", остават техническите детайли

Освен това Украйна ще получи през следващите дни от САЩ критично важни ракети прехващачи "Пейтриът"

Коментари (0)