тна, един от най-активните вулкани в света, изхвърли дим и пепел при ново изригване в неделя, което наложи затварянето на близкото летище в Сицилия, предава АФП.
"Поради активността на Етна и голямото количество вулканична пепел по повърхността на летището, полетните операции са преустановени до възстановяване на условията за безопасност", се казва в изявление на летище "Катания".
От ранните часове на неделя в региона се чуваха силни трясъци, съобщи вестник „Република“.
Тежкият облак около върха на вулкана не позволяваше да се видят изригванията, съобщиха от Националния институт по геофизика и вулканология.
С височина 3324 метра Етна е най-високият действащ вулкан в Европа и през последните 500 000 години е изригвал често. През миналата година около 10 милиона пътници са преминали през международното летище в Катания, което обслужва източната част на Сицилия, една от най-популярните туристически дестинации в Италия.
Напиши коментар
Напиши коментар
Associated Press: Папа Лъв XIV възстанови древна традиция с кръста
- 4 Април, 2026
Главата на Римокатолическата църква понесе кръста през всички 14 спирки на Кръстния път - ритуал, който не е изпълняван от десетилетия
Взрив в Иран или геополитическа игра: кой стои зад ударите по нефтохимическия гигант в Махшар
- 4 Април, 2026
Съобщенията за удари по Махшар разпалват тревоги за жертви и ескалация, но досега независими потвърждения и официални реакции от САЩ и Израел липсват
Скалата се завръща: Тръмп възкресява най-зловещия затвор в света за милиони долара
- 4 Април, 2026
Американският президент е поискал от Конгреса солидна сума, за да вдъхне отново живот на легендарното място за лишени от свобода


Коментари (0)