19 Март, 2026

ЕЦБ очаква 4% ръст на БВП в еврозоната през 2021 г.

ЕЦБ очаква 4% ръст на БВП в еврозоната през 2021 г.

Прогнозите от декември насам са претърпели незначителни промени

Европейската централна банка (ЕЦБ) очаква БВП на еврозоната да нарасне с 4% през 2021 г., като прогнозите от декември насам са претърпели незначителни промени. Това съобщи ръководителят на регулаторния орган Кристин Лагард на пресконференция след заседание на борда на директорите.

„Нашите прогнози отчитат 4% ръст на БВП през 2021 г., 4,1% през 2022 г. и 2,1% през 2023 г.“, каза тя.

През декември за текущата година се очакваше БВП да нарасне с 3,9%, а за следващата – с 4,2%.

"Очаква се цялостната икономическа ситуация да се подобри през 2021 г.", обобщи Лагард.

Несигурността в средносрочен план продължава, каза тя, и е свързана с продължаващите мерки срещу пандемията от коронавирус и карантината. Като цяло рисковете "ще бъдат по-балансирани" от преди, добави тя.

Настоящата прогноза предвижда инфлация от 1,5% през 2021 г., 1,2% през 2022 г. и 1,4% през 2023 г. С това прогнозата за текущата година е увеличена с 0,5%. 
Корекцията се дължи на динамиката на цените на електроенергията. 
Сподели:

Коментари (0)

Доналд Тръмп заплаши да унищожи „Южен Парс", цените на петрол отново скочиха

Доналд Тръмп заплаши да унищожи „Южен Парс", цените на петрол отново скочиха

Техеран е провел серия от атаки срещу енергийни обекти в Залива - включително срещу огромното LNG съоръжение Рас Лафан на Катар - в отговор на израелски удар

Арабски държави осъдиха Иран, Саудитска Арабия: Ще отвърнем адекватно на ескалацията

Арабски държави осъдиха Иран, Саудитска Арабия: Ще отвърнем адекватно на ескалацията

Саудитска Арабия си запазва правото да предприеме военни действия срещу Иран, обяви в четвъртък външният министър принц Фейсал бин Фархан след среща в Рияд на министри от около дузина арабски и ислямски страни

Пропагандист на Кремъл взриви руснаците: Путин е военен престъпник и крадец

Пропагандист на Кремъл взриви руснаците: Путин е военен престъпник и крадец

Иля Ремесло подкрепяше войната срещу Украйна, но се разочарова от Путин. За последен път толкова открито диктаторът в Русия беше критикуван от Игор Гиркин-Стрелков и Алексей Навални.