17 Април, 2026

EURACTIV: Бойко Борисов заяви, че среща на високо равнище с Ердоган във Варна, ще бъде тежко преживяване

EURACTIV: Бойко Борисов заяви, че среща на високо равнище с Ердоган във Варна, ще бъде тежко преживяване

Ако някои си представя, че е приятна задача Юнкер, Туск и Ердоган да се приемат на вечеря, той явно е нов в политиката

 Българският министър-председател Бойко Борисов заяви, че скорошната среща на високо равнище с турския президент Реджеп Тайип Ердоган във Варна, ще бъде „тежко преживяване“, предава EURACTIV, цитирана от "Фокус".

По време на днешната неформална среща на високо равнище в Брюксел на европейските лидери президентът на Република Кипър Никос Анастасиадис повдигна въпроса за блокадата от страна на турските кораби спрямо изследването за газ в териториалните води на острова. При молба да коментира въпроса, Борисов заяви, че е говорил с кипърския президент, който му е изложил притесненията си.
Ердоган ще се срещне във Варна с председателя на Европейския съвет Доналд Туск и с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер по време на среща на 26 март във Варна, на която Борисов ще е домакин. Срещата е организирана след лобирането на Борисов, който разчита на Турция да прилага споразумението с ЕС за спиране на миграцията към Балканския полуостров. 

На въпрос какво би направил относно кипърските притеснения по време на срещата във Варна Борисов заяви, че „ако някои си представя, че е приятна задача Юнкер, Туск и Ердоган да се приемат на вечеря, той явно е нов в политиката“. „Това ще бъде извънредно сложна среща, извънредно натоварена с очаквания и напрежение. Доколкото знам Ердоган и другите и познавайки себе си, далеч съм от това да си представя, че ще намерим разбирателство по повдигнатите въпроси“. 
„Това ще бъде тежко преживяване за всички ни и не е случайно, че откакто вчера пристигнах в Брюксел, всички ме питат как ще се справя. Това не е вечеря между приятели, събрали се да си говорят“, уточни Борисов. 

Сподели:

Коментари (0)

Борисов: Радев умно се промъкна между глупавите ПП-ДБ и ГЕРБ. Само мога да му кажа: „Браво!

Борисов: Радев умно се промъкна между глупавите ПП-ДБ и ГЕРБ. Само мога да му кажа: „Браво!

Каквото са преценили, това да правят, но да е повече, отговори той по темата за купуването на гласове и призова: „Спирайте всички“.

Общо 466 млн. евро по ПВУ са застрашени заради неизпълнение на реформи

Общо 466 млн. евро по ПВУ са застрашени заради неизпълнение на реформи

Това съобщи на брифинг в Министерския съвет служебният вицепремиер по европейските средства Мария Недина

Как изборите станаха за смях. Защо не канят таксиметрови шофьори на предизборни диспути“?

Как изборите станаха за смях. Защо не канят таксиметрови шофьори на предизборни диспути“?

Денят на изборите обикновено се нарича "Ромската Коледа", защото... по избори в ромските махали се случват чудеса!