6 Декември, 2025

Евакуираха българи от Ивицата Газа

Евакуираха българи от Ивицата Газа

Министерството на външните работи на България извърши евакуация от Ивицата Газа на българско семейство, която бе организирана по инициатива на украинската страна с осигурен самолет и друг транспорт, и със съдействието и на египетските власти. Това съобщиха от МВнР.
 
Тримата български граждани и четвърти член на семейството с палестинско гражданство кацнаха успешно на летището в София, преминавайки през две държави – Египет и Украйна.

В цялостния процес на евакуация, продължил 17 дни, участваха мисиите ни в Тел Авив, Рамалла, Кайро и Киев, както и Ситуационният център на МВнР.

Семейството, отправило молба за помощ до дипломатическото ни представителство в Рамалла, стигна до България благодарение на отличното сътрудничество на българската страна с украинските власти, които организираха евакуационен полет за украински граждани в Палестина през Египет, допълват от ведомството.
 
Посолството ни в Тел Авив осигури координация и организация с украинската страна на място. Групата от общо 109 души бяха извозени от района на Газа с автобуси и военен конвой до летището в Кайро. Българското семейство бе посрещнато от консула ни в египетската столица. С помощта на дипломатическото ни представителство в Рамалла и посолството ни в Киев на тримата български граждани бяха издадени документи за самоличност, а на четвъртия член на семейството – българска виза. При престоя им в Киев те бяха настанени в посолството ни в украинската столица.
Сподели:

Коментари (0)

„Малко българско училище в Чикаго“: Генералният консул Станков работи за частни интереси, а не в полза на българската общност

„Малко българско училище в Чикаго“: Генералният консул Станков работи за частни интереси, а не в полза на българската общност

За нас е важна подкрепата от Министерството на образованието и науката, тя не е формалност, а жизненоважен механизъм за пълния обем на училищните функции, изтъква в Отворено писмо ръководството на учебното заведение

Володин откри „свободата на словото“ в Русия: 2275 европейци били напуснали Запада заради кремълския рай

Володин откри „свободата на словото“ в Русия: 2275 европейци били напуснали Запада заради кремълския рай

Докато председателят на руската Дума се хвали с наплив от европейци, „бягали“ към Москва заради „свобода на словото“, международните рейтинги и фактите показват държава, в която медиите са смазани, опозицията е задушена, а интернетът – поставен под постоянен надзор.

След скандала в българско Чикаго: време за общо действие, със или без държавата

След скандала в българско Чикаго: време за общо действие, със или без държавата

Картата е начало на нещо, което никога не сме имали – структура, която не разделя, а събира. Като се работи с онлайн платформа и локални срещи – без да чакаме разрешение от никого.