3 Май, 2026

Евгени Кънев: Радев търси начин да откаже участие на Парада в Москва, Йотова е отказала да се включи в “Три морета”

Евгени Кънев: Радев търси начин да откаже участие на Парада в Москва, Йотова е отказала да се включи в  “Три морета”

Снимка: БГНЕС

"Или както мъдро бе заключил патронът, чийто почти двойник е Радев: “Какво решаваш бе, като нямаш пари!”, пише той

Евгени Кънев

По моя информация, президентът Йотова е отказала да се включи в Инициативата на САЩ за Източна Европа “Три морета” в Дубровник. И така ни откъсва от този формат за възстановяване на Украйна. Нещо повече - тя е отказала и да участва в срещата на  формата Б9 в Букурещ на 13 май, където са и страните от Скандинавия в подкрепа на Украйна.

Най-вероятно това ще стане и през юни в Гданск на 5-та конференеция  с участието на Зеленски по възстановяване на Украйна.

Същевременно, у нас тупа топката с безсмислени консултации, за да забави връчването на мандата на Радев. Няма смислено обяснение за забавата, освен едно - Радев търси начин да откаже участие на Парада в Москва, който засега ще бъде посетен само от Фицо - Словакия от ЕС. 

Това не е някакъв суверенен патриотизъм, а съобразяването със силните на деня. Които не са в Русия, а в … Европа, откъдето чакаме фондове да закрепят бюджета. И неучастието на България във форматите за Украйна е вид компенсация на Русия с молба за индулгенция от Радев.

Тези маневри потвърждават публичната тайна, че дори да спечелиш с 100% избори; дори да се кълнеш в самостоятелния път на България със собствен глас - пак трябва да водиш политика, която се съобразява с парите, които финансират твоята власт. Или както мъдро бе заключил патронът, чийто почти двойник е Радев: “Какво решаваш бе, като нямаш пари!”.

И действително, за да изкара пълния си мандат, Радев ще трябва постоянно да се реадаптира към реалностите в геополитиката. 

А днес, за България те са основно три:

(1) Войната в Украйна - където Русия по-скоро губи тяга при засилващото се технологично предимство на Украйна.

(2) Положението в самата Русия, което става все по-нетърпимо икономически всеки ден.

(3) Междинните избори в САЩ, където най-важният международен актив на Путин може да бъде ускорено амортизиран или дори изгубен.

И ако продължи сегашната траектория, то наистина 2026 г. може да стане 1989 г, както предрекох в началото на годината. 
А Радев помни и едва ли иска да изглежда с оня неадекватен поглед през 1989 г.

Сподели:

Коментари (0)

Весела Лечева: Съдебната сага с БОК трябва да приключи скоро

Весела Лечева: Съдебната сага с БОК трябва да приключи скоро

Това стана факт, след като Станка Златева, Белчо Горанов и Пламен Кръстев са оттеглили исковите молби, оспорващи решенията на Общото събрание на БОК, проведено на 19 март 2025 година.  

Божидар Божанов:  Предлагаме и нова комисия за „Осемте джуджета“

Божидар Божанов: Предлагаме и нова комисия за „Осемте джуджета“

Той коментира още, че изводите от работата на предишната парламентарна комисия „Нотариуса“ са се превърнали в законодателни решения.

Янкулов: Законопроектите по ПВУ са приети от МС и са депозирани в парламента

Янкулов: Законопроектите по ПВУ са приети от МС и са депозирани в парламента

И оттам насетне решение на новото управляващо мнозинство ще бъде дали да ги ползват, дали евентуално ще внасят в тях някакви промени,