5 Февруари, 2026

Евробарометър: Българите вярват в ЕС, но искат мир и стабилност

Евробарометър: Българите вярват в ЕС, но искат мир и стабилност

снимка: архив

Мнозинството в българското общество вярва в ЕС, но настоява за мир, стабилност и сдържаност по отношение на конфликта с Русия

Над половината българи имат доверие в Европейския съюз и са оптимисти за бъдещето му, сочат последните данни от проучване на „Евробарометър“, представени от Европейската комисия. Основното очакване от Общността остава осигуряването на мир и стабилност – приоритет за 45% от българите и 44% от останалите европейци.

Общо 73% от анкетираните у нас са загрижени за отбраната на Европа, а 57% се определят като оптимисти за бъдещето на ЕС. Положително мнение за Съюза изразяват 51% от българите, което е значително повече от средното за ЕС (43%). Въпреки това само 27% от българите имат доверие в правителството, а едва 21% – в парламента.

Българите смятат международната обстановка и миграцията за основни предизвикателства пред ЕС, докато за мнозинството европейци водещ проблем остава войната в Украйна. Поскъпването на живота е най-сериозната грижа на национално ниво за 47% от българите, в сравнение с 31% от останалите граждани на Съюза.

Отношението към войната в Украйна разкрива значителни различия. Докато 80% от европейците подкрепят приемането на украински бежанци, у нас този дял е 69%. Санкциите срещу Русия се подкрепят от 72% в ЕС и едва 45% в България. Едва 32% от българите одобряват изпращането на оръжия за Киев, при 59% в Европа.

Въпреки тези разлики, 62% от българите очакват подобрение на икономиката през следващата година, а 66% вярват, че икономиката на ЕС също ще се развие положително.

Сподели:

Коментари (0)

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Президентът на Европейската централна банка поздрави управителя на Българската народна банка на първото му заседание по паричната политика, след като България се присъедини към еврозоната преди малко повече от месец

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Освен пътеписни разкази, читателите могат да открият конкретни насоки за намиране на евтини самолетни билети, планиране на маршрути и ориентиране

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Бившият председател на парламента припомни, че при тогавашния избор са били въведени ограничения за 35 секции в държави извън ЕС, девет дни преди изборите за президент