26 Декември, 2025

Евродепутатите ни коментираха новия политически сезон, обсъдиха Брекзит

Евродепутатите ни коментираха новия политически сезон, обсъдиха Брекзит

Андрей Ковачев

Петър Курумбашев инициира среща с румънските колеги на българските представители в ЕС

Български евродепутати дискутираха в София предизвикателствата пред ЕС в началото на новия европейски политически сезон.
"ЕС не трябва да се разделя на ядро и периферия, на Изток, Запад, на Север, на Юг, а да остане единен, коментира Андрей Ковачев /ЕНП/ на дискусията "Предизвикателствата пред ЕС в началото на новия европейски политически сезон: Поглед от София" в Дома на Европа, съобщи БТА. 

Същевременно, по думите му, Съюзът трябва да е с отворени врати за всяка интеграционна стъпка, за всяка страна, готова да я направи. Лисабонският договор дава много възможности, които не са изчерпани - както за сътрудничество в отбранителната област, така и за различни други дейности, когато няколко страни могат да решат да участват в определена сфера, отбеляза Ковачев. 
Той е убеден, че сигурността на Шенгенското пространство ще се увеличи с приемането на България и Румъния. 

Петър Курумбашев /С&Д/ каза, че е инициирана среща между българските и румънските евродепутати, която се надява да се състои в средата на ноември. Курумбашев е предложил за нея темите за т.нар. пакет за мобилност, както и да бъде приета обща декларация по Шенген. Както много пъти беше споменато, ЕП ясно е изразил своето становище. Радваме се много на речта на г-н Юнкер в тази част, в която той каза, че България, Румъния и Хърватия - когато изпълни други изисквания, трябва да бъдат приети в Шенген, посочи Курумбашев. По думите му в този момент Съветът на ЕС е на ход и не прави нищо, файлът не е отворен. 

Настоящият политически сезон е в сянката на преговорите по Брекзит, коментира Светослав Малинов /ЕНП/ във видеообръщение от Брюксел. Според Малинов много дълго са продължили илюзиите в част от общественото мнение във Великобритания и дори сред високопоставени политици, че ЕС може да отстъпва от принципите си, да накърнява правата на своите граждани заради някакво специално отношение с Великобритания. Сега стана ясно, че такова нещо няма да има и може да се каже, че следващите седмици преговорите ще се придвижват по бързо, но ми е трудно да кажа в каква посока, посочи Малинов. Той се надява, че поне българското председателство на Съвета на ЕС ще излезе от сянката на Брекзит или поне част от най-трудните въпроси ще бъдат решени преди януари.
Явно ЕС успя да намери разрешаване и облекчаване на кризата с бежанците и мигрантите, отбеляза Светослав Малинов. По думите му споразумението с Турция работи и е било глупаво и безотговорно то да се атакува, когато е било сключвано.

Сподели:

Коментари (0)

Съпредседателите на „Да, България“  отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Съпредседателите на „Да, България“ отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Според Ивайло Мирчев, смъртта на малката Тюркян, най-невръстната жертва на тоталитарния режим, се е превърнала в символ — трагичен, болезнен и вечен

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Минималните температури в повечето райони са между минус 5 и 0 градуса, а в котловините и по високите полета на места може да е и по-студено

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Нека Коледа даде сила и сплотеност на всички българи! пожела премиерът в оставка Росен Желязков