Полското правителство бе подложено днес на натиск от страна на служители на ЕС да разкрие как е използвало шпионски софтуер за политически цели.
Делегация от членове на Европейския парламент се срещна тази седмица с представители на полския парламент – Сейма, и на други институции. Делегацията обаче беше блокирана от правителството, което отхвърли поканите на комисията за среща.
Групата депутати от ЕС заяви, че правителството "се крие зад разпоредбите за национална сигурност" в защита на използването на шпионския софтуер "Пегас" за наблюдение на опоненти в навечерието на изборите през 2019 г., заяви пред репортери в края на посещението ръководителят на делегацията и холандски десноцентристки депутат Йерун Ленаерс.
Няма реалистичен сценарий, при който "националната сигурност да изисква да използвате силно инвазивен шпионски софтуер като „Пегас“ срещу опозиционни политици, срещу прокурори, срещу адвокати", каза Ленаерс.
Полша е една от четирите държави, заедно с Унгария, Испания и Гърция, в които съобщенията за използване на шпионски софтуер срещу политически опозиционери, членове на гражданското общество и журналисти предизвикаха политически кризи и разследвания в поредица от скандали, наподобяващи скандала Уотъргейт, свързан с политическия шпионаж, който разтърси политиката на САЩ през 70-те години на миналия век.
Водещият полски политик Ярослав Качински, който е председател на управляващата партия "Право и справедливост" (ПиС), по-рано потвърди, че правителството разполага с хакерския софтуер "Пегас", но правителството отрече той да е бил използван срещу опозиционни политици по време на кампанията за парламентарните избори през 2019 г.
Ленаерс заяви, че ходът на правителството да откаже срещи с неговата делегация е "красноречив знак за пълната липса на внимание, което това правителство отдава на контрола и баланса, на демократичния контрол и на диалога с избраните представители".
Европейският парламент провежда разследване в рамките на специалната си комисия, която разследва използването на израелския софтуер „Пегас“ и подобни хакерски инструменти от европейските правителства.
Комисията настоява също ЕК да се намеси, като настоява държавите - членки на ЕС, да гарантират гражданските права и да прилагат защита на личните данни при използването на хакерски инструменти като част от разследванията и разузнавателната дейност.
Софи ин 'т Велд, холандски либерален депутат, която работи по доклад на ЕП за налагане на по-строги правила, заяви, че Европейската комисия трябва "да се откаже от отношението си "не ме засяга, не виждам нищо лошо, не чувам нищо лошо".
В коментар пред POLITICO европейският комисар по правосъдието Дидие Рейндерс защити действията на изпълнителната власт на ЕС. Съответните служби са "изпратили писма до четири държави членки" с искане за яснота по съобщените твърдения, каза той. Полша, Унгария и Гърция са отговорили на въпросите на комисията, а самият Рейндерс ще посети Испания следващата седмица и заяви, че ще настоява за отговори и от страна на правителството.
"Ние сме много открити [по отношение на факта, че] обмисляме евентуален законодателен акт или действие на европейско равнище", за да "сме сигурни, че има реални гаранции и защита", каза Рейндерс.
Но той добави, че "трябва да сме сигурни, че имаме реалната възможност да направим това". /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства