"Много е вероятно Александър Вучич да се е съгласил да се срещне с Володимир Зеленски главно за оказване на натиск върху Украйна - оръжие срещу непризнаване на Косово."
Така докладчикът на Европейския парламент за Косово - Виола фон Крамон, коментира срещата между президентите на Сърбия и Украйна в Атина.
Вучич подчерта, че Сърбия уважава териториалната цялост на Украйна и ще продължи да го прави, като направи паралел със случилото се със Сърбия през 1999 г.
Той не пропусна възможността да каже, че Сърбия е последователна в отношението си към зачитането на териториалната цялост на суверенни държави, а не "като някои", които зачитат само териториалната цялост на Украйна.
Сръбският президент коментира и ситуацията по отношение на Косово.
"Не мисля, че ще има промени в отношенията на Украйна с Република Сърбия, зачитането на нашата териториална цялост и ми се струва, че това е важна работа, която стои пред нас", добави той, като по-късно се поправи: "Почти съм сигурен, че няма да има промени в отношението на Украйна."
Докладчикът на Европейския парламент за Косово Виола фон Крамон обаче описа тази среща като "натиск на сръбския президент върху Украйна".
Според нея става въпрос и за своеобразна "сделка" между тези двама официални представители, при която сръбският президент е оказал натиск върху Зеленски.
"Надявам се, че Володимир Зеленски разбира политическия риск, който може да носи подобно споразумение." - изтъкна тя. "Независимостта и стабилността на Косово са в интерес и на Украйна", категорична е Виола фон Крамон. /БГНЕС
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца