7 Февруари, 2026

Български евродепутат от "Възраждане" брани Русия в Европарламента

Български евродепутат от "Възраждане" брани Русия в Европарламента

Рада Лайкова от "Европа на суверенните нации"

Еврокомисар настоява страната на Путин да влезе в черния списък на ЕС заради финансов тероризъм

"Разглеждаме възможността Русия да бъде включена в черния списък на Европейския съюз заради пране на пари и финансиране на тероризъм като високорискова трета страна". Това каза в Европейския парламент еврокомисарят по финансовата стабилност, финансовите услуги и съюза на капиталовите пазари Мърейд Макгинес. Тя увери, че настоящата директива срещу прането на пари в Общността регулира този въпрос.

На предложението се противопостави евродепутатът на"Възраждане" Рада Лайкова, член на "Европа на суверенните нации", която определи аргументите в тази насока като "силно неубедителни". 

"Новите правила относно мерките срещу пране на пари и финансиране на тероризма изглеждат като мерки на ЕС за контрол и прекъсване на всички финансови потоци между съюза и трети страни, които не следват политиката на колективния Запад. В случая тази страна е Русия. В много отношения ЕС в момента се трансформира в един самозатварящ се западен блок", изрази позицията си Рада Лайкова.

Реакцията й едва ли е изненада. Следвайки неотменно политиката на партия "Възраждане", която е открито проруска и пропутинска, Лайкова твърдо се придържа към инструкциите на лидера й - да не бъде безгласна буква, която само натиска бутона в ЕП, да не бъде безгласен изпълнител на нарежданията, идващи от Брюксел или от Вашингтон, и да остане вярна на интересите на Кремъл, които да защитава в ЕП. 

"Войната, която Русия започна в Украйна, отприщи опасни тенденции, свързани с трафик на оръжия, мащабни действия за пране на пари, финансиране на тероризма и заобикаляне на санкциите", каза от своя страна българският евродепутат от ЕНП Емил Радев.

"Това ни дава основания ЕК да предприеме действия относно включването на Русия в черния списък на високорисковите държави със стратегически слабости. Знаете, че FATF вече обсъди въпроса, но не взе решение единствено поради вота на държавите от БРИКС. Ето защо ЕК трябва незабавно да предприеме мерки и да направи обективна и детайлна оценка на рисковете, които Русия представлява за финансовата сигурност на съюза и да издаде делегиран акт".

Радев имаше предвид т.нар. "работна група за финансово действие срещу изпирането на пари", която представлява междуправителствена организация. Тя се бори срещу прането на пари и финансирането на тероризма. Неин член е и Европейската комисия.

Сподели:

Коментари (0)

Рубио: Русия  разруши действащата система за контрол на ядрените оръжия

Рубио: Русия разруши действащата система за контрол на ядрените оръжия

Държавният секретар на САЩ добави, че Москва подкрепя непрозрачното и бързо нарастване на ядрения арсенал на Китай

Демократи и републиканци:  Тръмп е подъл, "маймунското" видео за Обама е расизъм

Демократи и републиканци: Тръмп е подъл, "маймунското" видео за Обама е расизъм

Докато демократите се нахвърляха върху публикацията, изглежда, че именно възмущението на някои членове на собствената републиканска партия на Тръмп предизвика промяната в позицията на Белия дом

Канада ще предаде на Украйна ракети AIM за укрепване на ПВО и противодействие на крилати ракети

Канада ще предаде на Украйна ракети AIM за укрепване на ПВО и противодействие на крилати ракети

Подчертани са значителните перспективи за промишлено сътрудничество между украинското и канадското правителство и компании