19 Март, 2026

Еврокомисар смъмри България заради отложен драгаж в река Дунав

Еврокомисар смъмри България заради отложен драгаж в река Дунав

Той ни сравнява с "най-лошите ученици в клас" и даде за пример съседна Румъния, която усърдно изпълнява ангажиментите си

България не изпълнява задълженията си по поддържането на Дунав. Тя е единствената страна по поречието на реката, която не спазва задълженията си. Това е заявил представител на Генерална дирекция "Мобилност и транспорт" на Европейската комисия по време на среща за бъдещето на инструмента "Свързана Европа" в Талин, съобщава "Капитал daily".

"От всички проекти, свързани с международната транспортна инфраструктура в България, този ни причинява най-много главоболия. Спешно трябва да се свърши работата по Дунав. Там трябва да се прави драгаж всяка година. През последните 3 години българите не го правят", заявява източникът на "Капитал".

По думите му България може да се сравни с "най-лошите ученици в класа". Той дава за пример Румъния, които изпълняват задълженията си много по-усърдно.

През март тази година служебното правителство откри поръчка за драгаж на дъното на Дунав. Стойността на поръчката е 6.8 млн. лв. и е за три поредни години с опция за повторение за още три. Търгът обаче остана в Комисията за защита на конкуренцията, която все още не се е произнесла след жалба от консорциум "ДДФ 2017" от август.

"Видях желание да се справят с тази задача. И с идването на новото правителство нещата пак увиснаха. Независимо дали сте направили поръчката или не, годишният драгаж е задължение на държавата и трябва да го правите", заявил е още експертът от еврокомисията.

Водният коридор Рейн - Дунав трябва да свърже Западна Европа с Черно море. Той е един от основните TEN-T коридори, които Европейската комисия иска да завърши до 2030 г. и който преминава през 9 страни членки.
Сподели:

Коментари (0)

Огнян Минчев: Радев премиер? Само ако спечели 90-100 депутати — а това не е сигурно

Огнян Минчев: Радев премиер? Само ако спечели 90-100 депутати — а това не е сигурно

"Защо точно Божанков? Политологът има версия: „Той беше човекът, който не допусна избора на кандидата на ИТН за председател на парламента. Човекът, който не допусна съдействие между ПП-ДБ и Възраждане"

Асен Василев: Къде беше Румен Радев, когато имаше протест срещу Сарафов?

Асен Василев: Къде беше Румен Радев, когато имаше протест срещу Сарафов?

Председателят на "Продължаваме Промяната" твърди, че той лично не е настоявал Явор Божанков да не е част от листите на ПП-ДБ за предстоящите избори

Борисов от Брюксел: Пореден звучен шамар за тези, които намесиха Европейската прокуратура в манипулациитте си

Борисов от Брюксел: Пореден звучен шамар за тези, които намесиха Европейската прокуратура в манипулациитте си

По-рано днес Лаура Кьовеши заяви, че Европейската прокуратура не е свързана с ареста на лидера на ГЕРБ преди 4 години