Необходимо е да имаме независимо европейско ракетно производство - за да имаме сигурност, трябва да бъдем силни и независими
Много е възможно руснаците да предприемат нападение срещу нас, Русия е готова да използва между 7 и 9 милиона дрона през тази година, предупреди еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс в изказване пред участниците в събитие в Брюксел, организирано от "Форум Европа".
Войната в Иран може да ни се отрази не само с поскъпването на енергията, но и с ракетни нападения, добави той.
Кубилюс напомни, че през миналата седмица генералният секретар на НАТО Марк Рюте изтъкна необходимостта от четирикратно увеличение на европейските възможности за противовъздушна отбрана (ПВО). Еврокомисирят допълни, че само в първите дни на ударите по Иран и последвалия отговор на Техеран с изстрелване на балистични ракети и дронове са били необходими толкова ракети за ПВО, колкото САЩ произвеждат за година.
Необходимо е да имаме независимо европейско ракетно производство. За да имаме сигурност, трябва да бъдем силни и независими. Европа трябва да може да сдържа, да инвестира в средства за защита на демокрацията, територията и нашия начин на живот, подчерта еврокомисарят. По неговите думи европейските съюзници трябва да вземат мерки за заместването на 100 хиляди войници от САЩ в Европа, след като "трансатлантическите партньори пренасочват вниманието си" към Тихия и Индийския океан.
"САЩ искат европейците да поемат отговорност за собствената си отбрана, нямаме причини за несъгласие с това искане", коментира Кубилюс.
Засега в Украйна не се очертава мир, посочи еврокомисарят, като се позова на данни от изследване, според което загуба на Киев във войната ще струва на Европа два пъти по-скъпо, отколкото оказването на подкрепа.
По думите му, начините за вземане на европейските решения вече не отговарят на промените в света. Според него днес руските въоръжени сили са по-силни, отколкото преди нападението срещу Украйна.
Още от Свят
Експлозии край Ормузкия пролив: Танкер съобщи за два взрива, екипажът е невредим
От UKMTO препоръчват на корабите да проявяват предпазливост и да сигнализират за всяка подозрителна дейност
САЩ готвят нова ядрена стратегия за защита на съюзниците от Китай и Русия
В нея се оспорва установеният от десетилетия подход на САЩ към ядрените оръжия
Ген. Замир: Израелската армия ще продължи да действа изпреварващо в ивицата Газа
“Израелската армия ще продължи да действа проактивно и в съответствие с установения принцип: във всички ситуации да защитаваме селищата и жителите и да пазим тяхната сигурност"