7 Август, 2026

Еврокомисията отпуска още 305 млн. евро за охрана на външните граници на ЕС

Еврокомисията отпуска още 305 млн. евро за охрана на външните граници на ЕС

Eвропейската комисия съобщи, че отпуска допълнителни 305 милиона евро за охраната на външните граници на ЕС. Средствата ще бъдат насочени към Гърция, Италия, Кипър и Хърватия, предаде БТА.

В съобщение на комисията се отбелязва, че от 2014 г. насам по това перо са били осигурени 10.8 милиарда евро. С днешното решение Гърция получава най-големия дял от отпуснатата помощ - 289 милиона евро. От тази сума 190 милиона евро ще послужат за осигуряването на подслон за 25 хил. мигранти, подали молби за закрила, както и за месечни парични преводи към 70 хил. души в същото положение.

Общо 61 милиона евро ще бъдат предназначени за плащането на наеми от мигрантите в Гърция. С 33 милиона евро ще бъде подпомогната дейността на операциите в Егейско море. Еврокомисията е заделила за Гърция над два милиарда евро за управление на миграцията.

Италия получава 5.3 милиона евро за защита на жертвите на каналджиите. Досега на страната са били осигурени 950 милиона евро за справяне с мигрантите.

Кипър получава 3.1 милиона евро, за да подобри условията в лагерите за мигранти. Досега страната е получила за работа с мигрантите 40 милиона евро.

За Хърватия са предвидени 6.8 милиона евро за подобряване на граничната охрана. До днес еврокомисията е предоставила на хърватските власти със същата цел над 120 милиона евро, се уточнява в съобщението.

Сподели:
Турски самолети и дронове навлязоха 17 пъти в небето на Гърция, стигна се до симулиран въздушен бой

Турски самолети и дронове навлязоха 17 пъти в небето на Гърция, стигна се до симулиран въздушен бой

Новото напрежение над Егейско море идва ден след като Атина обяви, че възнамерява да продължи мащабния проект за подводна електрическа връзка между Гърция и Кипър

Тръмп: САЩ не искат да видят Китай да доминира в областта на изкуствения интелект и криптовалутите

Тръмп: САЩ не искат да видят Китай да доминира в областта на изкуствения интелект и криптовалутите

"Искам да кажа, виждам го все повече и повече – хората плащат с биткойн и вече дори не познават парите в брой“, каза Тръмп пред Punchbowl News

Саудитска Арабия: Отбранителният пакт с Турция и Пакистан не е насочен към  ядрени амбиции

Саудитска Арабия: Отбранителният пакт с Турция и Пакистан не е насочен към ядрени амбиции

„Споразумението не представлява опит за създаване на военна ос или религиозен блок"

Коментари (0)