18 Май, 2026

Евролидерите обсъждат цените на енергията, Covid-19 и миграцията

Евролидерите обсъждат цените на енергията, Covid-19 и миграцията

Цените на енергията, ситуацията с пандемията от Covid-19 и миграцията са сред темите, които европейските лидери ще обсъдят на заседанието си днес и утре в Брюксел. България ще бъде представена от президента Румен Радев. 

В поканата до лидерите, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел подчертава, че срещата на върха ще започне с дебат за скока на енергийните цени, който е голямо предизвикателство за възстановяването след пандемията и засяга сериозно гражданите и бизнеса.

На базата на скорошното предложение на Европейската комисия, ръководителите ще разгледат възможностите за действие на ниво Европейски съюз и страни-членки, както в краткосрочен план за най-засегнатите, така и в средносрочен и дългосрочен план. Мишел подчертава, че пандемията още не е приключила и цифрите на заразените с Covid-19 нарастват в някои държави от Общността.

В тази връзка той допълва, че има какво още да се направи по отношение колебанието към ваксините и свързаната с тях дезинформация. Срещата на върха за климата също ще бъде на дневен ред. Утре лидерите ще обсъждат миграцията и дигиталната трансформация.
Сподели:

Коментари (0)

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

В продължение на десетилетия антарктическият морски лед изглеждаше забележително устойчив, като за разлика от Арктика, той дори се разширяваше между 2007 и 2015 г., но от 2015 г. насам площта му се свива рязко

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Агенция Фарс съобщава, че Вашингтон е представил списък от пет точки, включващ искане Иран да запази в действие само един ядрен обект и да прехвърли запасите си от силно обогатен уран на САЩ

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Всеки тръбопровод във фронтовата зона предизвиква нездравословен интерес сред руснаците, съобщава 65-та отделна украинска механизирана бригада