6 Декември, 2025

Европаламентът ще гласува днес търговското споразумение с Канада

Европаламентът ще гласува днес търговското споразумение с Канада

Европейският парламент обсъжда и гласува търговското споразумение между Европейския съюз и Канада днес.

CETA ще премахне митническите тарифи върху повечето стоки и услуги, и ще отвори канадския пазар за обществени поръчки към ЕС.

За да се намалят опасенията на гражданите, че споразумението дава твърде много власт на мултинационалните компании, ЕС и Канада изрично потвърдиха правото на всяка държава членка да регулира въпросите, обект на споразумението, според своето вътрешно право. След днешния вот споразумението трябва да бъде одобрено и от националните парламенти.

В резултат на настояването от страна на Европейския парламент, механизмът за уреждане на спорове между инвеститорите и държавата бе заменен от съдебна система за инвестиции, която гарантира държавен контрол върху избора на арбитри и повиши прозрачността.

През 2015 г., вносът на стоки от Канада в ЕС възлиза на 28.3 млрд. евро, а износът е на стойност 35.2 млрд. евро.

Тази цифра се очаква да се увеличи с повече от 20%, когато споразумението започне да се прилага в неговата цялост.

Сподели:

Коментари (0)

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Той заяви, че Турция не е дала „празен чек“ на сирийското правителство да репресира.

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.

 Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Партийният лидер заяви, че „националната идентичност не е предмет на преговори, уважението към чуждите идентичности е ценност, но не за сметка на собствената“.