17 Януари, 2026

Eвропейската инвестиционна банка откри първия си филиал у нас

Eвропейската инвестиционна банка откри първия си филиал у нас

снимка: БГНЕС

Борисов сподели пред нейния президент Хойер, че очаква много офиси да бъдат открити в страната

"Финансов динозавър" открива филиал в България. Откриването на офис на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) в България ще даде възможност на българския бизнес. Това заяви премиерът Бойко Борисов, който определи институцията като огромен финансов динозавър, предаде news.bg.

Вернер Хойер, президент на Европейската Инвестиционна Банка и Бойко Борисов, министър-председател на България официално откриха офис на ЕИБ в София. Министърът на финансите Владислав Горанов и вицепрезидентът на ЕИБ Вазил Худак също участваха в церемонията.

Очакваме много, посочи Бойко Борисов. Имаме много проекти по плана Юнкер. Иначе бизнесът ни ще е максимално улеснен в представянето на проектите си. Борисов даде висока оценка за работата на ЕИБ. Банката ще ни консултира и за бъдещи концесии.

Той изтъкна още, че големите проекти, които сме замислили, ще имат нужда и от финансиране. Амбицията на премиера са страните на Балканите да са свързани и тук той вижда ролята на ЕИБ. А в бъдеще да може да се говори за Балканите като добро място за живеене.

Хората от Балканите се нуждаят от перспектива, категоричен бе българският министър-председател.

От своя страна Вернер Хойер сподели, че неговата банка помага на страните членки да се справят с предизвикателствата, в това число и основни сектори в България. През 2016 отпуснатите от ЕИБ заеми в България възлизат на 467 милиона евро. За изминалите пет години банката (2012-2016) е осигурила средства в размер на 1,6 милиарда евро за инвестиционни проекти, важни за икономическото развитие на България. Вложенията на ЕИБ у нас са на високо ниво и вземат сериозен процент в БВП. Затова според Хойер откриването на офис на ЕИБ в София е съвсем навременно.

Сподели:

Коментари (0)

Всичко за обмяната от левове в евро - условия, ограничения, къде, докога?

Всичко за обмяната от левове в евро - условия, ограничения, къде, докога?

През целия месец януари 2026 г. левът и еврото са едновременно в обращение, ще имам ли такси при обмяната на стотинки и левови монети?  

Блумбърг: Българският SOFIX сега е най-бурно растящият борсов индекс в света

Блумбърг: Българският SOFIX сега е най-бурно растящият борсов индекс в света

Индексът SOFIX скочи с 18 на сто през двете седмици, откакто България прие еврото, едни от компаниите с най-поскъпнали книжа са „Българска фондова борса“, софтуерният разработчик „Сирма Груп Холдинг“ и фармацевтичната компания „Софарма“

Канада договори историческо споразумение за митата с Китай

Канада договори историческо споразумение за митата с Китай

Канадският премиер Марк Карни се стреми да намали зависимостта на страната си от САЩ – основен икономически партньор и традиционен съюзник – на фона на агресивното вдигане на митата върху канадски стоки от страна на президента Доналд Тръмп