9 Юли, 2026

Европейската прокуратура погна 6 фирми и 4 къщи в България

Европейската прокуратура погна 6 фирми и 4 къщи в България

Проверките са заради съмнения за злоупотреби с европейски средства

По искане на Европейската прокуратура се извършват претърсвания в шест фирми и четири къщи в две области на страната, съобщиха от институцията. 

Целта на обиските е събиране на доказателства заради съмнения за присвояване, злоупотреба с еврофондове и пране на пари, свързани със строителството на тунел "Железница“ на магистрала "Струма", който през февруари беше отворен за движение.

В съобщението, публикувано на сайта на Европейската прокуратура, се посочва, че строителството на тунел "Железница" на магистрала "Струма" се ръководи от Агенция "Пътна инфраструктура", която сключи договор с консорциум от три фирми за проекта, съфинансиран от Европейския кохезионен фонд по Оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" ( 2014-2020 г.). Изпълнителят е получил приблизително 185 млн. лв. (около 95,6 млн. евро), 85% от които са финансирани от европейски фондове.

След сигнал, получен от ДАНС, Европейската прокуратура в София започна проверка, която разкри, че една от компаниите, част от консорциума, е заподозряна в няколко криминални престъпления, включително присвояване, злоупотреба с еврофондове и пране на пари. Твърди се, че разследваната компания е извършила за много кратко време няколко фиктивни парични превода на стойност над 11 милиона лева (5,6 млн. евро) към верига от кухи фирми, което е довело до теглене на големи суми в брой от физически лица с криминални досиета, посочват от Европрокуратурата. Тези компании и лица се появяват и в друго текущо разследване на Европейската прокуратура относно инфраструктурни проекти в железопътния сектор.

Европрокуратурата посочва, че продължава разследването, за да се установи естеството и степента на предполагаемите престъпни деяния. Днешните обиски са били извършени от Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП) и Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС).

Европейската прокуратура е независимата прокуратура на Европейския съюз. Тя отговаря за разследването, наказателното преследване и осъждането на престъпления срещу финансовите интереси на ЕС.
Сподели:
Прокурорската колегия на ВСС заседава по временното отстраняване на Емилия Русинова

Прокурорската колегия на ВСС заседава по временното отстраняване на Емилия Русинова

    То е по искане на правосъдния министър Николай Найденов

ВАС отмени решението на служебното правителство  "Гюров" за спиране на процедурата по подбор на български европрокурор

ВАС отмени решението на служебното правителство "Гюров" за спиране на процедурата по подбор на български европрокурор

Върховните магистрати постановиха, че първоначалният конкурс, проведен по време на правителството с мандата на ГЕРБ, е бил напълно законен и не подлежи на анулиране с акт на Министерския съвет.

ВАС избра Мариана Шотева за член на Комисията за противодействие на корупцията

ВАС избра Мариана Шотева за член на Комисията за противодействие на корупцията

На общото събрание на ВАС са гласувахали 70 съдии, като 44 от тях са подкрепили Шотева, 13 са били против, а 13 бюлетини са били недействителни

Коментари (0)