6 Декември, 2025

Европейската ракета Ariane 6 излетя на първата си мисия в космоса

Европейската ракета Ariane 6 излетя на първата си мисия в космоса

Ariane 6, снимка: 24 часа

В ракетата, изстреляна от космодрума във Френска Гвиана, са вложени надеждите на континента да укрепи своята сигурност и независим достъп до космоса

Новата европейска тежка ракета Ariane 6 стартира първия си полет от комерсиалната мисия.

В нея са вложени надеждите на континента да укрепи своята сигурност и независим достъп до космоса.

След няколко отлагания, включително и забавяне в последния момент на 3 март, ракетата, носеща френски военен спътник, излетя в мъгливото небе над европейския космодрум в Куру, Френска Гвиана. 

Изстрелването в космоса се случи малко преди 13:30 ч. местно време, показа онлайн излъчване от оператора Arianespace. 

Сподели:

Коментари (0)

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

До края на 2025 г. Европейската комисия ще представи своя план за подобряване на съвместимостта на енергийните мрежи на страните от Европейския съюз.

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

По-рано терористичната организация "Хамас" заяви, че няма да се разоръжи, макар че това е едно от условията на примирието.

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Неговата платформа Х беше глобена от ЕК, тъй като нарушава закона за цифровите услуги на Европейския съюз (DSA) в области, свързани с осигуряването на прозрачност на рекламите и достъпа на изследователите до отворени данни и информация.