Държавите в ЕС не проверяват всички пътници, преминаващи през външните граници, в съответните информационни системи за засичане на престъпници и нарушители. Това показват данните от доклад на Европейската сметна палата (ЕСП), представен днес. Над половината от граничните служители отговорили на въпроси на представители на Сметната палата, са съобщили, че са позволявали преминаването на хора през границите, без за тях да бъде направена справка в информационните системи. Отчита се несъответствие между броя на издадените шенгенски визи и броя на визите, проверени в системата. Това може да показва, че визите не се проверяват постоянно на всички контролно-пропускателни пунктове, пише в доклада.
Невинаги граничните служители получават навременни и пълни данни от системите. Когато проверяват дадено име, те може да получат стотици резултати (основно неверни положителни резултати), които трябва да проверяват ръчно, се пояснява в съобщението на палатата. Това не само намалява ефикасността на граничните проверки, а увеличава опасността от пропускане на истинските съвпадения (издирвани - бел. кор.), се уточнява в съобщението.
Големите закъснения при внедряването на технологични решения за наблюдение и за запис на регистрационни данни за пътниците са попречили на граничните власти да споделят важна информация. Забавянията са се отразили също на обмена на информация за положението по границите и за пръстови отпечатъци. Ненавременното изпращане на информация за пръстовите отпечатъци може да доведе до неправилно определяне на държавата, отговорна за обработването на заявленията за убежище, се посочва в доклада. Държавите в ЕС твърде бавно поправят слабостите, установени при оценките на системите, отчита палатата. Проверката на ЕСП е оценила работата на граничарите във Финландия, Франция, Италия, Люксембург и Полша. Уточнява се, че информационните системи съдържат данни за проверка на хора и вещи, визи и заявления за предоставяне на убежище, сравняване на пръстови отпечатъци и данни за пътници.
Граничните власти в държавите от ЕС трябва да въвеждат навреме пълни данни в информационните системи за наблюдение на външните граници на Шенгенското пространство, показва основният извод от доклада. Шенгенските информационни системи засега не разполагат навреме с данни или въведените данни не са пълни. Това намалява ефикасността на някои гранични проверки, заключава палатата.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства