30 Април, 2026

Любомир Дацов контрира шефа на НАП: Той каза някои неверни неща, свързани с инфлацията

Любомир Дацов контрира шефа на НАП: Той каза някои неверни неща, свързани с инфлацията

Любомир Дацов, снимка: архив

"Бих препоръчал шефовете на КЗК, КЗП и НАП да спрат да се появяват по телевизията в следващите месеци и да спрат да излъчват тези послания, които излъчват."

"Бих препоръчал шефовете на КЗК, КЗП и НАП да спрат да се появяват по телевизията в следващите месеци и да спрат да излъчват тези послания, които излъчват", посъветва Любомир Дацов от Фискалния съвет

Той коментира пред БНР изказването на шефа на приходната агенция Румен Спецов пред бТВ, че за две седмици цената на минералната вода се е увеличила с 40%. 

Феноменът на инфлацията не е само икономически, той е и социален. 40-50% от инфлацията се дължи на психологически фактори. Когато някой вярва, че ще бъде излъган, той ще бъде излъган, което моделира поведението на хората, заяви Спецов. 

Той каза още, че вчера шефът на НАП казал някои неща, които не са верни. Това, че минералната вода на една компания е поскъпнала с 40% не показва, че всички минерални води са поскъпнали. Малко са ни объркани посланията.

Част от инфлацията се случи и защото се вдигнаха административните цени. Върви и подготовка за т.нар. продуктова такса – всеки електрически уред ще скочи от следващия месец с няколко процента и това няма да е заради еврото, добави специалистът.

"Няма общо с еврото, че доходите в България се помпат през бюджета. Това си има цена. Натискът на доходите в икономиката се излива в инфлация. Продуктивността не е толкова голяма, че да покрие реален растеж." 

Любомир Дацов поясни, че инфлацията не се мери на базата на малката потребителска кошница, а на разширена.

"Няма причина да не се вярва на Националния статистически институт. Не му е работа на господин Спецов да прави такива изявления. Неговата работа е да види какво се случва в енергетиката." 

Сподели:

Коментари (0)

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Божидар Божанов увери, че са положили всички усилия

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

ПП и ДБ запазват съюза си, но се разделят в парламента – Асен Василев обяви общо явяване на президентските избори и координирани политики въпреки отделни групи. Напрежение, стратегически разломи и нова политическа конфигурация в десния сектор.

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

На влизане на срещата съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев заяви, че е изключително важно ПП и ДБ да съставят единна парламентарна група, за да противодействат на концентрацията на власт