27 Юни, 2026

Русия трупа милиарди от данъци на европейски компании, купуващи руски втечнен газ

Снимката е илюстративна: архив

Проучване на "Грийнпийс" съобщава, че френската "ТоталЕнерджи" е най-големият вносител, допринасящ с 2,5 милиарда долара за руската хазна

Русия продължава да получава сериозни приходи от продажбата на втечнен природен газ (LNG) на компании от Европейския съюз, въпреки наложените санкции след началото на военните действия в Украйна

Това се твърди в ново проучване на екологичната организация "Грийнпийс", цитирано от Германската пресагенция (ДПА).

Проучване на "Грийнпийс" съобщава, предаде dunavmost.com, че френската "ТоталЕнерджи" е най-големият вносител, допринасящ с 2,5 милиарда долара за руската хазна.

Докато вносът на руски петрол и въглища в ЕС е практически забранен заради санкциите, а доставките на газ по тръбопроводи рязко намаляха след атаките срещу газопроводите "Северен поток" 1 и 2 през септември 2022 г., търговията с втечнен газ все още остава извън обхвата на ограниченията.

Според изчисленията на "Грийнпийс", руската компания "Ямал" (Yamal LNG), основен износител на втечнен природен газ, е реализирала приходи от 40 милиарда долара от продажби за целия свят през периода 2022–2024 г.

От тази сума приблизително 9,5 милиарда долара са постъпили в руската хазна под формата на данъци.

Най-големите клиенти на "Ямал" са именно компании от Европейския съюз. На първо място е френската енергийна компания "ТоталЕнерджи" (TotalEnergies), следвана от Китайската национална петролна корпорация (CNPC), германската държавна енергийна компания Ес Е Еф Е (SEFE) и испанската "Нейчърджи" (Naturgy).

Според оценките в доклада, "ТоталЕнерджи" е допринесла с приблизително 2,5 милиарда долара за данъчните приходи на руското правителство. Германската SEFE е отговорна за 1,45 милиарда долара, а испанската "Нейчърджи" - за 1,25 милиарда долара.

Екологичната организация прави и тревожна съпоставка – с общите 9,5 милиарда долара приходи от данък печалба от износа на втечнен газ, Москва би могла да финансира 271 000 бойни дрона "Шахед", 2686 бойни танка Т-90М или 9,5 милиона 152-милиметрови артилерийски снаряда.

Сподели:
Съдът задължи администрацията на Тръмп да публикува нередактирани документи от досието "Епстийн"

Съдът задължи администрацията на Тръмп да публикува нередактирани документи от досието "Епстийн"

На Министерството на правосъдието е наредено също да разкрие имената на подателите и получателите на определени имейли, както и предполагаемите съучастници на Епстийн, посочени в предварителното обвинение

ЕС: Ако Тръмп въведе нови мита, следва решителен отговор

ЕС: Ако Тръмп въведе нови мита, следва решителен отговор

"ЕС ще реагира бързо и решително, за да защити правата си и регулаторната си автономия“

Бенямин Нетаняху: Израел остава в Южен Ливан, докато "Хизбула" не се разоръжи

Бенямин Нетаняху: Израел остава в Южен Ливан, докато "Хизбула" не се разоръжи

„Най-важното е, преди всичко, Израел да остане в зоната за сигурност в Южен Ливан"

Коментари (0)