15 Януари, 2026

Европейски лидери: Русия няма право на вето за членството на Украйна в НАТО и ЕС

Европейски лидери: Русия няма право на вето за членството на Украйна в НАТО и ЕС

Снимка: EPA/BGNES

Те се ангажираха да продължат да подкрепят Украйна и да поддържат натиска върху Русия посредством санкции.

Група европейски лидери съобщиха, че са готови да улеснят провеждането на тристранна среща на върха между президентите на САЩ, Украйна и Русия, предаде БТА с позоваване на Франс прес. 
Лидерите излязоха със съвместно изявление, след като по-рано днес бяха информирани от президента на САЩ Доналд Тръмп за резултатите от срещата му с руския автократ Владимир Путин в Аляска, която се проведе вчера.

Декларацията е подготвена от френския президент Еманюел Макрон, италианския премиер Джорджа Мелони, германския канцлер Фридрих Мерц, британския премиер Киър Стармър и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Тези лидери заедно с генералния секретар на НАТО Марк Рюте и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен проведоха видеоконферентен разговор с украинския президент Володимир Зеленски.

Те подчертават, че Москва не може да има право на вето върху пътя на Украйна към ЕС или към НАТО,  

"Украйна е тази, която трябва да вземе решенията, засягащи нейната територия“, се казва в изявлението. 

Лидерите се ангажираха да продължат да подкрепят Украйна и да поддържат натиска върху Русия посредством санкции, се казва в общото им изявление,  цитирано от  предаде Франс прес.

 

Сподели:

Коментари (0)

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

Неназован израелски официален представител също е заявил, че Тръмп вероятно е взел решение за намеса, макар че мащабите и сроковете все още не са ясни

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да  пиеш

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да пиеш

Както пише Politico, тя е изразила това мнение по време на разговор с лидерите на политическите групи в Европейския парламент

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Ларс Льоке Расмусен призова Вашингтон да се ангажира с „уважително“ сътрудничество по отношение на арктическия остров, който се контролира от Копенхаген